Z kuferka do makijażu


Perfekcyjny makijaż to nie tylko kosmetyki, ale też akcesoria, które służą do jego wykonania. Na drogeryjnych półkach znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju pędzli, gąbeczek, pacynek itp. akcesoriów, ale nie zawsze wiemy do czego one służą.

Dla tych z nas, które nie są biegłe w sztuce makijażu dobranie odpowiednich pędzli i innych narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem może być nie lada wyzwaniem. Przyjrzyjmy się więc tym akcesoriom, które sprawią, że wykonanie makijażu będzie nie tylko przyjemne, ale też dużo łatwiejsze.

Pędzle to absolutny must have w każdym makijażowym zestawie. Różnią się one wielkością, kształtem i rodzajem włosia, z którego są wykonane. Te z włosia sztucznego mają gładką powierzchnię i nadają się do produktów mokrych, takich jak: podkład, puder, baza czy korektor. Pędzle z włosia naturalnego są bardziej porowate i sprawdzają się przy aplikacji produktów sypkich.

Cienie do powiek

Co prawda do większości zestawów cieni do powiek dołączane są aplikatory, jednak nie są one tak precyzyjne, jak specjalne pędzelki do cieni, które doskonale konturują kształt powieki i zacierają granice pomiędzy nałożonymi odcieniami. Takie przenikanie się kolorów sprawdza się przy wykonywaniu np. „smokey eye”.

Do makijażu oka powinnyśmy zaopatrzyć się w kilka pędzelków:
- płaski, większy do nakładania cieni bazowych pokrywających całą powiekę;
- średniej wielkości, gęsty i okrągły do rozcierania granic pomiędzy kolorami;
- mniejszy, spłaszczony do nakładania cieni w trudniej dostępnych załamaniach powieki;
- mały pędzelek z syntetycznego włosia do mokrych cieni, brokatu i pigmentów.

Podkład

Jeżeli dotychczas nakładałyśmy podkład opuszkami palców, spróbujmy zrobić to pędzlem do podkładu. Natychmiast zobaczymy różnicę, gdyż pędzlem zrobimy to staranniej, pokrywając równomiernie całą powierzchnię twarzy. Pędzel powinien mieć gładkie, gęste włosie, aby podczas aplikacji rozprowadzać podkład również w porach i pozostawić efekt idealnej gładkości cery. Najlepszy do podkładu, jak też bazy będzie płasko ścięty pędzel typu flat top.

Puder, róż

Do nakładania pudru najlepszy jest duży, miękki, gęsty pędzel z naturalnego włosia, którym możemy szybko i równomiernie nałożyć kosmetyk. Uzyskamy w ten sposób idealnie aksamitne wykończenie. Warto też mieć pędzel kabuki, który przyda się do poprawienia makijażu w ciągu dnia, a dzięki niewielkim rozmiarom zmieści się w torebce.

Do różu najlepiej użyć ściętego pod katem pędzla, którym precyzyjnie rozprowadzimy produkt unikając smug i plam. Najlepiej aplikować róż stopniowo strząsając jego nadmiar z pędzla.

Konturowanie

Aby wymodelować owal twarzy używamy pędzla z krótko ściętym, ułożonym płasko włosiem. Taki właśnie kształt pozwala na precyzyjne rozprowadzenie produktu w pożądanych obszarach.

Brwi

Rzadko która z nas jest zadowolona z kształtu swoich brwi, dlatego dużą wagę przykładamy do ich modelowania i makijażu. Do perfekcyjnego ułożenia brwi przyda się skośnie ścięty pędzelek, który z drugiej strony posiada spiralną szczoteczkę. Dzięki niej ujarzmimy włoski, nadając im odpowiedni kierunek i wyczeszemy nadmiar użytych do makijażu produktów, np. pomady.

Usta

Najłatwiej jest używać pomadki w tradycyjny sposób, ale jeżeli chcemy przedłużyć jej trwałość i perfekcyjnie obrysować kształt ust, warto sięgnąć po pędzelek. Możemy dzięki niemu uzyskać idealne krycie przy użyciu mniejszej ilości produktu. Jeżeli pędzelek będzie zamykany, bezpiecznie przechowamy go w kosmetyce wraz z ulubioną pomadką.

Co oprócz pędzli?

Gąbki do makijażu, czyli popularne blendery również cieszą się dużą popularnością wśród miłośniczek makijażu. Mają one różne kształty, które łatwo dopasować do własnych potrzeb. Niezwykle delikatne, pozwalają na odpowiednie dozowanie kosmetyków.

Gdy chcemy mieć spektakularnie podkręcone rzęsy, oprócz tuszu używamy zalotki. Na wielkie wyjście możemy pokusić się o sztuczne rzęsy. Nie zapominamy o grzebyku i szczoteczce do rzęs, dzięki którym unikniemy posklejanych grudek tuszu.

Czyścimy akcesoria

Gdy skompletujemy swój własny zestaw akcesoriów do makijażu, musimy o nie dbać, aby służyły nam długi czas. Czyste pędzle, gąbki itp. to przede wszystkim troska o naszą higienę, gdyż na akcesoriach mnożą się bakterie przenoszone wraz z resztkami kosmetyków z naskórka.

Pędzle powinnyśmy myć preparatami do ich czyszczenia i dezynfekcji, dbając, by woda nie dostała się do skuwki, gdyż może to powodować ich rdzewienie. Suszymy je włosiem do dołu.

Przydatne do czyszczenia pędzli jest tzw. jajo do czyszczenia – brush egg. To proste narzędzie o owalnym kształcie jest wykonane z miękkiego silikonu z wypustkami po jednej stronie. Na tą część aplikujemy kilka kropli preparatu do czyszczenia akcesoriów i pocieramy wypustki pędzelkiem pod bieżącą wodą.

Gdy już poznamy przeznaczenie makijażowych akcesoriów, łatwiej będzie nam wybrać w drogerii te najbardziej przydatne do wykonania perfekcyjnego makijażu.