Wybieramy lakier do paznokci


Zadbane dłonie są tym, na co zwracamy uwagę u innych osób. Nie pomoże nawet najbardziej wyszukana stylizacja, jeżeli efekt zepsują obgryzione paznokcie i sucha skóra rąk. Dla wielu z nas dopełnieniem pielęgnacji, bez której nie wyobrażamy sobie pięknych dłoni!, są pomalowane paznokcie.

Już w starożytności kobiety upiększały je roślinnymi substancjami barwiącymi, a pierwsze lakiery na bazie wosku pszczelego powstały 3000 lat temu w Chinach. Współcześnie podstawowa receptura lakierów została opracowana w XIX wieku i pozostaje niezmienna, chociaż branża kosmetyczna ciągle szuka coraz to lepszych, trwalszych i bezpieczniejszych rozwiązań.

Nowoczesne lakiery do paznokci są pozbawione szkodliwych substancji chemicznych, które zostały zastąpione składnikami wzmacniającymi płytkę i nie powodującymi alergii. Można je łatwo aplikować, a wiele z nich oprócz koloru zawiera też składniki, pozwalające uzyskać nieprawdopodobne efekty!

Czym kierować się przy wyborze lakieru?

Lakier jest po to, aby nadać paznokciom ładny kolor. Jeszcze do niedawna popularne były proste emalie do paznokci. Niestety często przebarwiały i osłabiały płytkę. Poza tym były nietrwałe i odpryskiwały nawet po kilku godzinach od pomalowania.

Obecnie na rynku kosmetycznym dostępne są nowoczesne produkty, których olbrzymią zaletą jest trwałość oraz łatwość aplikacji. Zwykle tym właśnie kryterium kierujemy się w naszym wyborze. Na drogeryjnych półkach znajdziemy lakiery, których możemy używać w domowym zaciszu, bez konieczności robienia manicure w gabinecie kosmetycznym.

Mamy dla Was krótki przegląd dostępnych na rynku lakierów. Wybór pozostawiamy Wam!

Lakiery żelowe – czyli połączenie zwykłego lakieru z żelem do paznokci, popularność zyskały ze względu na swoją trwałość. Tak pomalowane paznokcie przetrwają nawet dwa tygodnie. Lakier nie ściera się i nie odpryskuje, a intensywne kolory przyciągają wzrok. Nakładamy go na odtłuszczoną płytkę, zabezpieczając ją preparatem bazowym. Każdą warstwę utrwalamy w lampie UV lub LED. Formuła lakierów żelowych nie wymaga matowienia płytki paznokcia, dzięki czemu są one bardziej przyjazne niż tradycyjne żele.

Lakiery hybrydowe – bodaj najpopularniejsze preparaty w ostatnich latach, to również mieszanka lakieru i żelu. Ich najbardziej charakterystyczną cechą, oprócz dużej trwałości jest połysk, który nadaje paznokciom szyku i świeżości. Nakładanie hybryd wymaga lampy UV lub LED, w której utwardzamy kolejne warstwy. Ostatni nakładamy top utrwalający naszą pracę. Manicure hybrydowy daje nam całe mnóstwo możliwości stylizacyjnych, o czym doskonale wiedzą entuzjastki tego typu lakierów:

  • możemy uzyskać efekt syrenki lub lustra, nakładając na paznokcie specjalny pyłek;
  • w lakierach magnetycznych drobinki metalu przyciągane przez magnes układają się w unikalne wzory;
  • dzięki lakierom akwarelowym, możemy wyczarować na paznokciach małe dzieła sztuki;
  • lakiery termiczne zmieniają kolor pod wpływem temperatury, a refleksyjne lub holograficzne zmieniają się w zależności od kąta padania światła;
  • lakiery matowe mogą stanowić idealną bazę pod zdobienia lub same być ciekawą stylizacją.

Lakiery ceramiczne – zawierają w swoim składzie ceramikę, jedwab oraz jony srebra niszczące bakterie. Doskonale przylegają do płytki paznokcia, są odporne na uszkodzenia i bardzo trwałe. Dzięki zawartości ceramiki, niesamowicie błyszczą i łatwo je się maluje.

Lakiery winylowe – stanowią doskonałą alternatywę dla hybryd i żeli, bowiem nie wymagają użycia lampy UV. Utwardzają się w świetle dziennym, co sprawia, że im dłużej mamy je na paznokciach, tym są twardsze. Lakier utrzymuje się na płytce powyżej tygodnia, a trwałość zawdzięcza polimerom winylowym, które dodatkowo chronią paznokcie przed uszkodzeniami. Aplikujemy go tak, jak zwykły lakier i pokrywamy warstwą top coat, która zabezpiecza go przed ścieraniem. Do usuwania lakieru winylowego używamy zwykłego zmywacza do paznokci.

Lakiery do zadań specjalnych – to produkty, które przede wszystkim służą do pielęgnacji paznokci i likwidacji różnych problemów:

  • lakiery wzmacniające przeznaczone są do kruchych i łamliwych paznokci. Zawierają witaminy i substancje odżywiające płytkę;
  • lakiery wspomagające wzrost paznokci powodują, że rosną one zdecydowanie szybciej, a przy tym są mocniejsze;
  • gorzkie lakiery mają na celu zniechęcenie do obgryzania paznokci. Ta przypadłość powoduje, że paznokcie nie tylko nieładnie wyglądają, ale z czasem ulegają deformacji;
  • lakiery antyalergiczne nie zawierają substancji mogących powodować uczulenie. Zazwyczaj są w jasnych, subtelnych kolorach, gdyż ciemne pigmenty zwiększają ryzyko wystąpienia alergii.

Wybór lakierów jest naprawdę ogromny! A że malowanie paznokci nie jest łatwą sztuką… z pewnością w drogerii znajdziemy nie tylko swój ulubiony kolor, ale też taki lakier, który będzie zarówno trwały, jak też łatwy w aplikacji.