Przywróć skórze sprężystość


Piękna, gładka i sprężysta skóra – to pielęgnacyjny cel każdej kobiety! Wiemy jednak, że wraz z wiekiem coraz trudniej o oczekiwany rezultat zabiegów, które serwujemy swojej skórze. Warto więc wiedzieć, co jej służy, a czego powinnyśmy unikać, aby móc usłyszeć, że nie widać na niej upływu czasu.

Dlaczego skóra starzeje się?

Główną przyczyną utraty jędrności skóry jest naturalny proces starzenia. Rozpoczyna się on już po 25. roku życia. Zmniejsza się wówczas naturalna aktywność komórek organizmu, spowalniają procesy regeneracyjne, zwiększa się natomiast podatność na czynniki zewnętrzne. Zauważamy, że nasza skóra staje się cieńsza, szybciej się przesusza i przybiera szarawy odcień.

Oznaki starzenia najszybciej widzimy na twarzy. Zmieniony owal, pojawienie się zmarszczek mimicznych i niejednolita struktura cery – to najwcześniejsze oznaki upływającego czasu. Cieńsza niż w innych partiach ciała skóra szyi również szybko traci sprężystość i nawet jeżeli o twarz dbamy z całą starannością, to zdarza się nam zapominać o tak newralgicznych rejonach, jak szyja i dekolt.

Niekorzystny wpływ na kondycję skóry mają zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy. Spowolnieniu ulega wówczas produkcja kolagenu, czyli budulca skóry jak też regeneracja komórek naskórka. Trudniej wiążą one wodę odpowiedzialną za odpowiednie nawilżenie skóry.

Styl życia

To, co robimy w ciągu całego życia, kumuluje się w naszym ciele i wpływa na nasz wygląd. O niekorzystnym wpływie opalania nie trzeba nikogo przekonywać. Wpływ promieniowania słonecznego widzimy szczególnie po lecie, gdy skóra jest wyraźnie przesuszona, szorstka lub wręcz „papierowa” w dotyku.

Znane powiedzenie „jesteśmy tym, co jemy” znajduje odbicie w naszym wyglądzie. Jeżeli nie dbamy o zbilansowaną dietę, unikamy warzyw, owoców i wypijamy niedostateczną ilość wody w ciągu dnia, to nie możemy być zdziwieni, że nasza skóra woła „ratunku”!

Styl życia, to również ruch. Nawet jeżeli nie możemy pozwolić sobie na intensywne uprawianie sportu, to umiarkowany ruch jest niezbędny do utrzymania dobrej kondycji, dotlenienia organizmu, a więc i skóry. Wzmocnienie mięśni przyczynia się też do wzmocnienia struktury skóry i poprawy jej sprężystości.

Co poprawia stan naszej skóry?

Jeżeli chcemy, aby nasza skóra pozostała jak najdłużej sprężysta, gładka i nawilżona, ogromnym wsparciem są odpowiednio dobrane kosmetyki. Aktywne składniki zawarte w kremach, balsamach, mleczkach i olejkach, wspomagają odnowę naskórka i wnikają w głąb skóry regenerując ją i wygładzając.

Niezbędnym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych jest kwas hialuronowy. Ten naturalny składnik skóry ma za zadanie utrzymać odpowiednie nawilżenie tkanek. Jego niedobór powoduje przesuszenie skóry, dlatego powinniśmy dostarczać go w preparatach kosmetycznych. Jedna cząstka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 cząsteczek wody. Jest on też silnym aktywatorem odbudowy włókien kolagenowych.

Kolagen jest spoiwem łączącym komórki skóry. Jego produkcja spada wraz z wiekiem, dlatego na skórze pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Ubytki kolagenu najbardziej widoczne są na twarzy i szyi. Kupując kremy pielęgnacyjne do skóry – szczególnie tej dojrzałej, zwracamy uwagę na to, aby zawierały właśnie kolagen.

Niezbędna pielęgnacja

Codzienny prysznic lub kąpiel jest doskonałym momentem, aby oprócz oczyszczenia skóry, odpowiednio o nią zadbać. Ważne jest, abyśmy już pod prysznicem pomyśleli o korzyściach, jakie możemy dostarczyć skórze. Używajmy delikatnych żeli lub mydeł, jednocześnie myjąc się szorstką gąbką, dzięki czemu pozbędziemy się martwego naskórka i poprawimy ukrwienie skóry.

Do stałej pielęgnacji warto włączyć też peelingi w wersji pod prysznic. Co najmniej raz w tygodniu powinniśmy skórze poświęcić więcej czasu, sprawić sobie relaksującą kąpiel i dogłębny peeling zakończony aplikacją odżywczego masła lub balsamu do ciała.

Pamiętajmy, aby kosmetyki dostosować do potrzeb naszej skóry i wieku. Im bardziej dojrzała jest skóra, tym bardziej skoncentrowanych preparatów powinniśmy używać. Warto też co pewien czas zmieniać kosmetyki i nie bać się nowości, które pojawiają się na rynku. Branża kosmetyczna stawia na naturalne składniki, a w laboratoriach kosmetycznych opracowuje się formuły, które są ukierunkowane na konkretne problemy naszej skóry.