Przyjrzyjmy się włosom


Mamy ich na głowie około 100 tysięcy! Czarne, blond, proste i kręcone, grube i cienkie – WŁOSY. Chcemy, by były naszą ozdobą, ale jednocześnie nie sprawiały nam problemów i najlepiej były takie, jakie sobie wymarzyliśmy.

Rodzaj włosów dziedziczymy po przodkach i niestety tego stanu rzeczy nie zmienimy. Możemy jednak dbać o nie najlepiej jak tylko potrafimy, a one odwdzięczą się dobrą kondycją i olśniewającym wyglądem. Różne rodzaje włosów wymagają odmiennej pielęgnacji, dlatego warto się im przyjrzeć i w zależności od tego, jakie mamy włosy, dobrać odpowiednią pielęgnację.

Włosy normalne

Ten rodzaj włosów nie przysparza ich właścicielom specjalnych problemów, jeżeli tylko nie przesadzimy ze stylizacją, farbowaniem i inwazyjnymi zabiegami typu trwała. Włosy normalne są lśniące, nie przetłuszczają się zbyt szybko i nie łamią. Do mycia możemy używać szamponów zapewniających im właściwe nawilżenie. Pamiętajmy też, aby nie suszyć ich zbyt gorącym powietrzem i nie pocierać mokrych włosów ręcznikiem!

Włosy zniszczone

Włosy niszczy farbowanie, rozjaśnianie, prostownica, ale też promieniowanie UV, a nawet nieodpowiednia dieta pozbawiona witamin i minerałów. To, że mamy zniszczone włosy możemy wyraźnie rozpoznać, bo są one szorstkie i matowe, nie układają się i trudno się je rozczesuje – nawet, gdy są mokre.

Aby nie pogłębiać problemu, ten rodzaj włosów traktujemy wyjątkowo delikatnie podczas stylizacji, a na co dzień aplikujemy im solidną porcję odżywienia. Odbudować strukturę włosów pomogą produkty zawierające pantenol i keratynę – naturalny budulec włosa. Raz w tygodniu stosujemy intensywną maskę do włosów zniszczonych. Pamiętajmy, aby przy suszeniu trzymać suszarkę w pewnej odległości od włosów i nie szarpać ich szczotką! Mając zniszczone włosy, najlepiej zrobić sobie przerwę w stylizacji lokówką lub prostownicą. Wysoka temperatura tych urządzeń nie sprzyja włosom i może powodować ich kruszenie i wypadanie.

Włosy przetłuszczające się

Skłonność do przetłuszczania się włosów może być wynikiem nadmiernego wydzielania sebum przez całe ciało, a więc także skórę głowy. Sprzyja temu również stres, niezdrowa dieta, zmiany pogody, a nawet noszenie przylegających nakryć głowy. Włosy ze skłonnością do przetłuszczania szybko stają się wiotkie i bezwładnie opadają.

Wbrew niektórym opiniom, codzienne mycie włosów nie zwiększa produkcji sebum. Należy jednak do pielęgnacji używać szamponów do częstego użycia, lekkich, nie powodujących nadmiernego obciążenia pasm. Zarówno gorąca woda, jak i gorące powietrze powodują szybsze przetłuszczanie włosów, dlatego należy myć je letnią wodą i suszyć umiarkowanie ciepłym nawiewem suszarki.

Włosy kręcone

Posiadacze kręconych włosów muszą szczególnie dużo czasu poświęcić ich stylizacji, bo chociaż burza loków jest wyjątkowo atrakcyjna, to wymaga sporo wysiłku.

Włosy kręcone są często łamliwe, łatwo się puszą, a rozczesywane na sucho tracą swój naturalny skręt. Aby zachować sprężystość loków, używamy specjalnych produktów do włosów kręconych. Włosy po umyciu rozczesujemy grzebieniem o rzadko rozstawionych zębach. Możemy wysuszyć je suszarką z dyfuzorem, a najlepiej zostawić je naturalnie do wyschnięcia. Jeżeli poczujemy, że ilość produktów do stylizacji powoduje opadanie loków, warto umyć je szamponem oczyszczającym, który dokładnie usunie resztki kosmetyków.

Włosy cienkie

Chociaż ilość włosów cienkich jest podobna do innych rodzajów, mają one mniejszą średnicę, a przez to wydaje się, że jest ich mniej. Zazwyczaj przylegają one do skóry głowy, elektryzują się i są trudne do ułożenia. Szybko stają się oklapnięte i brakuje im objętości.

Cienkie włosy myjemy szamponami, które nadają im objętości. Stosujemy też lekkie odżywki do włosów cienkich. Stylizacja takich kosmyków spędza sen z powiek ich posiadaczom, nie jest bowiem łatwo nadać im pożądaną objętość! Możemy wypróbować piankę do stylizacji i suszyć włosy odwrotnie do kierunku ich wzrostu. Warto też od czasu do czasu zmieniać uczesanie i spowodować odbicie włosów od nasady.

Włosy farbowane

Większość z nas od czasu do czasu zmienia kolor włosów lub farbuje je regularnie. Chociaż formuły farb w większości mają dodatkowe właściwości ochronne, to jednak rozchylenie łusek włosów podczas farbowania powoduje ich osłabienie.

Aby wyglądały zdrowo i lśniąco, potrzebują pielęgnacji chroniącej zarówno kolor, jak i kondycję włosów. Warto stosować odżywki wygładzające i szampony do włosów farbowanych, które zapobiegają szybkiemu blaknięciu koloru. Latem chrońmy włosy farbowane przed promieniami słonecznymi, gdyż oprócz płowienia staną się one suche i łamliwe!