Przyjrzyjmy się ustom…


Soczyste, gładkie, kuszące, malowane lub nie… usta są tym, co przyciąga wzrok. Każdy z nas chce, by były perfekcyjne! Dlatego dbając o skórę, nie omijajmy ust. One też potrzebują naszej uwagi…

Czym są usta?

Anatomicznie to po prostu wybrzuszony fałd skóry. Jednak już na pierwszy rzut oka widzimy znaczącą różnicę pomiędzy skórą gładką a ustami. Przede wszystkim jest znacznie cieńsza niż nasza cera i pozbawiona warstwy ziarnistej, która występuje w skórze gładkiej – przez co mięsień podskórny jest doskonale widoczny. Jest to czerwień wargowa, której odcień różni się pomiędzy sobą w zależności od karnacji i indywidualnych cech każdego z nas. Na skórze ust znajduje się mnóstwo zakończeń nerwowych, dlatego są one wrażliwe na bodźce i precyzyjne w odbiorze impulsów. Cienki nabłonek ma niezwykłe właściwości regeneracyjne. Odbudowuje się znacznie szybciej niż pozostała skóra, której złuszczanie trwa około 28 dni, a na ustach jedynie 14-21 dni.

Co szkodzi ustom?

Nasze usta codziennie narażone są na wiele czynników drażniących. Jemy gorące i zimne potrawy, często zagryzamy wargi, ślinimy je i oblizujemy. Wszystko to sprawia, że naskórek ulega uszkodzeniu, a efektem są łuszczące się wargi. Pierzchnięcie ust zawdzięczamy skubaniu ich i drażnieniu językiem. Niekorzystnie działa na nieosłonięte usta wiatr i mróz, które w połączeniu z wilgocią mogą powodować pękanie naskórka. Czasami w kącikach tworzą się zajady lub opryszczka, które są skutkiem zakażenia drożdżakami lub wirusami. Nawracające problemy warto skonsultować z lekarzem!

Jak pielęgnować usta?

Ze względu na to, że naskórek na ustach szybko się złuszcza, lubi on kosmetyki łagodzące i natłuszczające, z zawartością allantoiny i pantenolu. WaRTo sięgać po balsamy i pomadki ochronne zawierające te składniki. Pamiętajmy też, że preparaty oparte na samym tłuszczu, mimo że sprawiają ulgę bardzo suchym ustom, nie są dobrym sposobem na pielęgnację. Tak jak inne partie naszego ciała, potrzebują one dostarczania składników odżywczych i zatrzymujących wodę w naskórku.

Warto również pamiętać o ochronie ust przed szkodliwym promieniowaniem UV. Komórki czerwieni wargowej zawierają niewielkie ilości melaminy, która stanowi naturalną ochronę przed słońcem. Dlatego dla ust ważne są kosmetyki z wysokim filtrem UV. Powinniśmy je aplikować wielokrotnie w ciągu dnia, gdyż po około dwóch godzinach cząsteczki filtra przestają być aktywne.

Ustom nie służą środki o właściwościach złuszczających. Nie powinniśmy pielęgnować ich kosmetykami z zawartością witaminy C i kwasami owocowymi. Również peelingi, których celem jest przyśpieszenie złuszczania naskórka, stosujmy jedynie wtedy, gdy nasze usta są w złym stanie. Jeżeli dbamy o usta systematycznie, potrafią same się zregenerować.

Czy usta lubią malowanie?

Panie, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu bez pomalowanych ust, z pewnością to potwierdzą. I tu mają rację, bo usta lubią pomadki! Oprócz tego, że upiększają je i wyrażają osobowość noszących je pań, stanowią też doskonałe zabezpieczenie. Pomadka jest mechaniczną barierą chroniącą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, mróz, smog i wolne rodniki.

Skład szminek, pomadek i balsamów różni się recepturami i ilością barwników, które odpowiadają za intensywność koloru. W wielu wypadkach składniki dodawane do kosmetyków mogą nam nie służyć i powodować wysuszanie ust lub nawet reakcje alergiczne. Dlatego warto wypróbować kilka różnych pomadek, różnych producentów i dopasować je do naszych upodobań. Zwracamy również uwagę na trwałość kosmetyku i często wybieramy te trudno zmywalne.

Równie ważny jak malowanie jest demakijaż ust. Nie możemy o nim zapominać mimo, że pozornie mamy wrażenie, że szminka już „się zjadła”. Na ustach znajduje się wiele mikroskopijnych fałdek, w których zalegają pozostałości kosmetyków i brud. Demakijaż (szczególnie trwałych pomadek) wykonujemy preparatami do usuwania kosmetyków wodoodpornych. Staramy się nie rozciągać skóry, tylko delikatnie przykładać nasączony kosmetykiem wacik aż do chwili, gdy będzie czysty.