Przewietrzmy dom na wiosnę!


Gdy dni stają się dłuższe, a przez okna częściej wpadają promienie słońca, przychodzi czas na wiosenne porządki. Błękitne niebo i coraz lepsza pogoda mobilizują nas do przewietrzenia domu i pozbycia się z niego zbędnych rzeczy. Nikt tak naprawdę nie lubi sprzątania, ale… jeżeli dobrze zaplanujemy czas i zakres porządków, efekty wynagrodzą nam trud w nie włożony!

Planujemy porządki…

Wiosenne porządki planujemy tak, aby nie pominąć żadnej części domu i przy tej okazji pozbyć się zbędnych przedmiotów. Spiszmy na kartce nasz plan działania i powieśmy go w widocznym miejscu! Gdy na liście rzeczy do zrobienia będzie coraz mniej pozycji, nasza satysfakcja będzie coraz większa!

W planie uwzględnijmy produkty, które będą nam potrzebne do porządkowania domu. Warto pomyśleć o środkach do mebli, podłóg, płytek w łazience i takich do usuwania rdzy, pleśni i tłustych osadów. Nie zapomnijmy o rękawiczkach, które będą chronić ręce przed działaniem detergentów i ściereczkach do czyszczenia różnych powierzchni. Zróbmy listę zakupów, żeby w drogerii o niczym nie zapomnieć!

Największym błędem przy wiosennych porządkach jest przypadkowe sprzątanie mieszkania. Jeżeli na przykład czyścisz płytki w łazience, a w tym samym czasie chcesz schować do szafy stos wyprasowanych ubrań, w efekcie robisz jeszcze większy bałagan i nie kończysz żadnej z nich! Zamiast skakać z miejsca na miejsce, lepiej sprzątać pomieszczenia po kolei! Sprawi to, że niczego nie pominiesz.

Sprzątamy pokoje

Rozpocznij od gruntownego przeglądu wszystkich rzeczy znajdujących się w pokoju. Usuń z pólek bibeloty, wynieś ozdoby, poduszki, książki czy też stojące lampy. Zdejmij firany i zasłony. Przy okazji zrób przegląd tego, co nie jest potrzebne lub przestało Ci się podobać. Bez żalu pożegnaj się z tymi przedmiotami i odśwież wystrój mieszkania.

Wyczyść każdy zakamarek, rozpoczynając od sufitu i ścian. Nagromadzony kurz jest siedliskiem roztoczy i bakterii i może być przyczyną alergii! Umyj okna i powieś wyprane firanki. Najlepiej do ich prania sprawdzą się specjalne proszki i płyny, które zapobiegają wnikaniu kurzu i szarzeniu tkaniny.
Półki, gzymsy, wentylatory, listwy przypodłogowe wyczyść wilgotną szmatką. Do mebli najpierw użyj środka, który usunie brud, a następnie, jeżeli są drewniane, preparatu odświeżającego strukturę drewna i nadającego mu połysk.

Na koniec umyj podłogę odpowiednim do rodzaju powierzchni środkiem. Jeżeli w pokoju masz dywan lub wykładzinę, odkurz je. Pamiętaj, że powietrze zasysane do odkurzacza jest też wydmuchiwane, dlatego warto używać odkurzaczy z filtrami HEPA, które wychwytują alergeny, takie jak pyłki roślin, roztocza, zarodniki grzybów i pleśń.

Sypialnia pod specjalnym nadzorem

To najprzytulniejsze miejsce w domu gromadzi największą ilość kurzu i roztoczy. Roztocza żywią się naszym naskórkiem i właśnie sypialnia jest dla nich idealnym środowiskiem! Pamiętajmy, że kołdry i poduszki należy prać co najmniej raz na pół roku. Odświeżmy też materace używając preparatów antyalergicznych. Aby zapewnić sobie spokojny i zdrowy sen, czyścimy wszystkie zakamarki sypialni, nie zapominając o komodach i wnętrzach szaf.

Przy okazji wiosennych porządków możemy zrobić przegląd garderoby i uwierzcie – rzeczy, których nie nosimy co najmniej od roku najlepiej się pozbyć. Nie trzymajmy ich z sentymentu, „bo mogą się przydać lub „może wróci na nie moda”. Nie wróci! Wietrząc szafę, nie tylko pozbywamy się zbędnych ubrań, ale też zmieniamy nasze nastawienie do gromadzenia przedmiotów.

Porządkujemy kuchnię i łazienkę

Kuchnię i łazienkę staramy się utrzymywać w czystości na bieżąco, ale w ramach wiosennych porządków warto staranniej zagłębić się w pomijane w sprzątaniu zakamarki.

W łazience zróbmy przegląd kosmetyków i bezwzględnie wyrzućmy wszystkie przeterminowane. Wyczyśćmy szafki i półki na zewnętrz i w środku. Jeżeli mamy w łazience meble, które można przesuwać, umyjmy również miejsca za i pod nimi. Przy czyszczeniu łazienki używajmy środków, które niszczą bakterie, grzyby i pleśnie. W wilgotnym i ciepłym środowisku łazienki zagnieżdżają się one szczególnie chętnie.

W kuchni warto sprawdzić wszystkie produkty spożywcze pod kątem terminu ich przydatności do spożycia. Przy okazji przyjrzyjmy się też, czy nie znajdziemy w nich niechcianych „lokatorów”, np. moli spożywczych. Produkty, które wzbudzają nasze podejrzenia, wyrzucamy, a w szafkach umieszczamy pułapki na mole spożywcze.

Są miejsca w kuchni, których czyszczenie odkładamy do czasu gruntownych porządków. Może to jest piekarnik, szuflady czy też szafki, w których przechowujemy mało używane akcesoria kuchenne. Do czyszczenia piekarnika musimy użyć specjalnych preparatów rozpuszczających przypalenia pozostałe po pieczeniu. Do mycia kuchennych szafek stosujemy uniwersalne środki myjące dodawane do wody.

Czysto i słonecznie

Gdy odhaczymy ostatnią pozycję na naszej liście, możemy z satysfakcją rozejrzeć się po lśniącym czystością domu. Umieśćmy w wazonie bukiet świeżych kwiatów, a wtedy wiosna nieśmiało budząca się do życia… na dobre zagości u nas!