Pozbywamy się niechcianych włosków


Chociaż natura nie poskąpiła nam owłosienia różnych części ciała, to czasy kiedy o depilacji mało kto słyszał, a jeszcze mniej z nas ją stosowało, minęły bezpowrotnie. Obecnie pozbywanie się zbędnego owłosienia nie jest już traktowane jak zabieg kosmetyczny. To po prostu nawyk higieniczny, taki jak mycie czy demakijaż. Mamy kilka sposobów depilacji i stosujemy je w zależności od naszych własnych upodobań.

Golenie

To najprostszy sposób depilacji. Ostrzem maszynki ścinamy włoski tuż przy skórze i gotowe! Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybkość zabiegu i bezbolesność. Wadą jednak to, że efekt jest krótkotrwały, bowiem nowe włoski potrafią pojawić się nawet następnego dnia. Odrastające są twarde i kłujące, dlatego od razu je dostrzegamy. Po goleniu maszynką mogą wrastać pod skórę. Aby temu zapobiec, stosujmy regularnie peelingi złuszczające naskórek.

Golenie miejsc szczególnie wrażliwych może spowodować podrażnienia, a nawet pieczenie i swędzenie – zwłaszcza wtedy, gdy używamy niezbyt ostrej maszynki lub co gorsza „pożyczonej” od partnera. Pamiętajmy też, by do golenia okolic bikini używać maszynek specjalnie przystosowanych do tego celu.
Zawsze stosujmy pianki, żele lub kremy do golenia. Mają one właściwości nawilżające i kojące. Linie kosmetyków dla pań mają przy tym ładne, kobiece zapachy. Nie musimy więc używać produktów do golenia przeznaczonych dla panów!

Golenie jest typowo męską czynnością, jeżeli chodzi o pozbywanie się zarostu. Coraz więcej panów przekonuje się jednak do depilacji innych partii ciała, uznając że przestało to być „niemęskie”. Oprócz walorów estetycznych pozbywania się zbędnego owłosienia, zwracają również uwagę na aspekty higieniczne. Ważne jest to na co dzień i podczas uprawiania sportów.

Kremy do depilacji

Produkty do depilacji chemicznej rozpuszczają keratynę włosa działając powierzchniowo. Nie wnikają w głąb skóry, przez co mieszki włosowe pozostają nienaruszone. Depilacja kremami sprawdza się w miejscach szczególnie narażonych na ból, takich jak bikini i skóra pod pachami. Efekty utrzymują się około 3-4 dni.

Przy wyborze odpowiedniego preparatu, zwracajmy uwagę na to, do jakiego typu skóry i jakich miejsc jest on przeznaczony. Chociaż kremy do depilacji zazwyczaj mają przyjemną nutę zapachową, to musimy wiedzieć, że podczas zabiegu aktywna substancja chemiczna wydziela specyficzny, ostry zapach. Pamiętajmy też, że należy przestrzegać czasu zabiegu podanego przez producenta, ponieważ przedłużenie go może spowodować silne podrażnienia, szczególnie skóry wrażliwej!

Panowie, którzy z reguły mają mocniejsze włosy niż kobiety, mogą używać kremów do depilacji przeznaczonych specjalnie dla nich. Produkty te mają silniejsze działanie i zawierają dodatkowe składniki pielęgnujące i przyspieszające regenerację skóry.

Depilacja woskiem

To najskuteczniejsza metoda depilacji, bo włoski usuwane są wraz z cebulkami. Efekt utrzymuje się nawet 2-3 tygodnie, a włoski odrastają słabsze i jaśniejsze. Nie jest ona jednak polecana dla każdego. Nie powinny jej stosować osoby z żylakami, atopowym zapaleniem skóry, naczynkami lub skłonnością do zapalenia mieszków włosowych i alergią.

W drogeriach znajdziemy produkty do depilacji woskiem w postaci plastrów, wosku w sztyfcie lub urządzeń do depilacji podgrzanym woskiem. Do preparatów dołączone są plastry, które nakleja się na wybraną partię ciała zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a następnie zrywa w odwrotnym kierunku.
Na opakowaniach produktów możemy znaleźć wskazówki, do jakich partii ciała są przeznaczone. Nie stosujmy ich niezgodnie z zaleceniami, bo możemy spowodować podrażnienia delikatnych okolic, szczególnie na twarzy.

Do minusów tej metody depilacji możemy zdecydowanie zaliczyć bolesność. Co prawda zrywanie wosku odbywa się szybko, ale dla osób szczególnie wrażliwych może być to bardzo nieprzyjemne. Podczas depilacji część włosków nie jest usuwanych w całości z cebulkami, dlatego odrastają nierówno. Mają również tendencję do wrastania pod skórę. Tu znów z pomocą przychodzą peelingi. Po depilacji skóra jest zaczerwieniona, dlatego warto mieć pod ręką łagodzący krem, np. z zawartością alantoiny lub hydrokortyzonu.

Depilacja woskiem nie jest trudna, warto jednak zasięgnąć rad fachowców bądź postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniach kosmetyków. Bezpośrednio po zabiegu powinnyśmy unikać sauny, solarium i basenu oraz samoopalaczy i kosmetyków na bazie alkoholu. Poczekajmy aż skóra wróci do swojej dobrej kondycji i cieszmy się nieskazitelną gładkością bez niechcianych włosków.