Pielęgnacja skóry pod oczami


Patrzysz w lustro, a tu… kolejna zmarszczka w kąciku oka. Nieuchronny proces starzenia najszybciej dotyka cienkiej i delikatnej skóry wokół oczu. To tu najszybciej pojawiają się zmarszczki: najpierw płytkie i ledwo zauważalne, z czasem zaś tworzące wokół oczu wyraźną siatkę coraz głębszych bruzd. Aby jak najbardziej opóźnić ten proces, musimy dbać o skórę wokół oczu – z całą siłą delikatności.

Delikatna i cienka

Skóra otaczająca oczy jest wyjątkowo cienka, ma tylko 0,5 mm grubości. Dla porównania, pozostałe obszary naszej twarzy mają skórę o grubości około 2 mm. Dodatkowo jest ona słabo nawilżona i narażona na ciągły ruch: poruszamy gałkami ocznymi, mrużymy je i zaciskamy powieki. Mimika twarzy powoduje powstawanie zmarszczek. Dodatkowo jej dobrej kondycji nie sprzyja brak snu, zmęczenie i stres. Wszystko to w połączeniu z niewłaściwą pielęgnacją sprawia, że to właśnie okolice oczu najszybciej zdradzają nasz wiek.

Co lubi skóra wokół oczu?

O skórę wokół oczu powinniśmy zacząć dbać w zasadzie z chwilą wejścia w dorosłość. Już około 20. roku życia możemy zauważyć przesuszenie tych okolic. Powodem jest brak płaszcza lipidowego chroniącego skórę pod oczami. Nie potrafi ona sama właściwie się nawilżyć, dlatego ważne jest dostarczenie jej odpowiedniej dawki substancji odżywczych w postaci kosmetyków. Powinny one wiązać wodę w naskórku, nawilżać ją i wnikać w głębsze warstwy skóry. Takie działanie ma m.in. kwas hialuronowy, glicerol, czy też aminokwasy.

Polecane są również kosmetyki , które wzmacniają strukturę skóry, zawierające ceramidy, kolagen, kwasy tłuszczowe i kwasy z grupy omega. W kosmetykach pod oczy powinny również znaleźć się substancje drenujące (jak np. kofeina), które poprawiają mikrokrążenie, przyspieszają metabolizm i usuwają toksyny.

Ważne jest, aby do pielęgnacji używać kosmetyków specjalnie dedykowanych do tej delikatnej okolicy! Ich formuły są hipoalergiczne, nie podrażniają oczu i mają lekką konsystencję.

Jak o nią dbać?

Właściwa pielęgnacja to sposób na utrzymanie skóry w dobrej kondycji i zapobieganie objawom starzenia. W utrzymaniu jej młodości ważna jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym, wiatrem i zanieczyszczeniem powietrza. Musimy pamiętać, że mimika tych okolic twarzy odciska się wyraźnie w postaci zmarszczek mimicznych i kurzych łapek.

Do codziennych rytuałów pielęgnacyjnych należy również dokładny demakijaż oczu. Zmywanie kosmetyków powinno być perfekcyjne, aby przygotować skórę na aplikację odżywczych i nawilżających substancji. Ważna jest technika, którą posługujemy się przy demakijażu. Robimy to bardzo delikatnie, bez pocierania i naciągania skóry. Najlepiej płatek nasączony preparatem do demakijażu przyłożyć do powieki i odczekać kilka sekund, aż nasz kosmetyki rozpuszczą się pod jego wpływem. Ruch, którym zmywamy makijaż powinien być zgodny z linią brwi i przebiegać od zewnętrznego kącika oka do wewnątrz.

Aby skóra była idealnie czysta, zmywamy makijaż do momentu aż płatek będzie czysty. Do opornego makijażu warto wypróbować płyny micelarne lub dwufazowe preparaty oczyszczające. Każda z nas ma inną tolerancję na kosmetyki, dlatego powinnyśmy dostosować je do wrażliwości naszych oczu na stosowane preparaty.

Na czystą skórę możemy aplikować krem. Robimy to ruchem oklepującym, unikając rozciągania skóry. Wieczorem możemy nałożyć pod oczy grubszą warstwę kosmetyku. Będzie on działał jak maseczka odżywczo-nawilżająca. Warto również co kilka dni stosować pod oczy płatki z zawartością intensywnie odżywczych substancji. Skóra wokół oczu lubi chłód, dlatego możemy je wcześniej schłodzić w lodówce. Dzięki temu poprawimy mikrokrążenie, pozbędziemy się opuchlizny i zasinień.

Pamiętajmy, że natychmiast nie usuniemy zaniedbań kosmetycznych. Pielęgnacja skóry, szczególnie delikatnej okolicy oczu, wymaga systematyczności i konsekwencji. Jeżeli do naszych zabiegów pielęgnacyjnych dodamy jeszcze zdrową dietę, odpowiednią długość snu i unikanie stresu, z pewnością zauważymy, że nasze spojrzenie jest „młodsze”, a skóra elastyczna i rozświetlona.