Piękne włosy w każdym wieku


O tym, jakie mamy włosy, decydują nasze geny. Od nich zależy kolor, gęstość, skręt i grubość, a nawet to, jak będą się starzeć i wypadać. Dzięki właściwej pielęgnacji, możemy jednak oszukać czas i naturę!

Upływ czasu

Piękne włosy są atutem urody, ale musimy pamiętać, że również one – tak jak cały organizm – starzeją się. Po czterdziestce spada poziom hormonów i proporcje pomiędzy estrogenem, który odpowiedzialny jest za aktywną fazę wzrostu włosów, a androgenami powodującymi ich utratę. Obniżony poziom żeńskich hormonów powoduje u pań przerzedzenie włosów. Kumuluje się ono wzdłuż przedziałka i w zakolach. Na kondycję włosów w późniejszym wieku wpływa również gorsze ukrwienie skóry głowy i zmniejszona ilość włókien kolagenowych w naskórku. Panie nie łysieją jednak tak jak panowie.

U mężczyzn za łysienie odpowiada z kolei testosteron, który skraca fazę wzrostu włosów i powoduje ich wypadanie. Z upływem czasu zwiększa się też okres, w którym pojawiają się nowe włosy. Są one słabsze, a z czasem mieszki włosowe mogą całkowicie zaniknąć. Nie każdy mężczyzna jednak łysieje, bo zależy to nie tylko od poziomu testosteronu, ale też genetycznej odporności mieszków włosowych na działanie męskich hormonów.

Co lubią włosy?

Jesteśmy tym, co jemy i ta zależność dotyczy też kondycji włosów. Ważne jest dostarczanie organizmowi zdrowych węglowodanów, tłuszczów i witamin. Składniki odżywcze w pożywieniu wpływają na jakość włosów, ich połysk i gładkość. Nie trudno zauważyć, że drastyczne diety i unikanie całych grup zdrowych produktów w pierwszej kolejności odbija się na jakości włosów. Zaczynają one wypadać, stają się suche, łamliwe i matowe.

Oprócz zbilansowanej diety, włosy lubią zabiegi pielęgnacyjne serwowane im od zewnątrz. Nie ograniczajmy więc pielęgnacji do ich umycia i wysuszenia. Na drogeryjnych półkach znajdziemy doskonały wybór wszelkiego rodzaju kosmetyków wzmacniających kondycję włosów. Możemy wybierać spośród wcierek, ampułek i preparatów poprawiających mikrokrążenie. Zwracajmy uwagę na składniki aktywne, bo do poprawy kondycji włosów warto wybierać te z zawartością krzemu, pokrzywy i skrzypu polnego. Mieszki włosowe wzmocnią zaś witaminy, głównie z grupy B, aminokwasy i minerały. Warto również pozbyć się dokuczliwego łupieżu, który może przyczyniać się do nadmiernej utraty włosów.

Panowie zaś mają do dyspozycji całe serie kosmetyków pielęgnacyjnych dedykowanych mężczyznom. Zawartość zwiększonej dawki specjalnie wyselekcjonowanych aktywnych substancji odżywia skórę głowy i wzmacnia włosy, chroniąc je przed nadmiernym wypadaniem.

Stylizacja

Włosy nie mogą rosnąć „na dziko” – to zdanie wielu kobiet, ale i mężczyzn. I trudno z nim nie zgodzić się, bo dbanie o fryzurę sprawia, że czujemy się piękni i zadbani. Regularne podcinanie zniszczonych i rozdwojonych końcówek poprawia ich wygląd i sprawia, że rosną zdrowsze. Nie ma reguły jaką długość włosów powinno się mieć w danym wieku. Tu panuje zupełna dowolność i nawet panie w średnim wieku nie muszą dodawać sobie lat krótkimi i mocno usztywnionymi włosami. Lepiej postawić na miękkie cięcia i naturalnie ułożoną fryzurę.


A co z siwizną?

Czas, kiedy pojawiają się pierwsze siwe włosy jest zależny od indywidualnych predyspozycji każdej osoby. Siwizna dodaje nam lat, dlatego większość pań, których włosy „nie są pierwszej młodości” stawia na koloryzację. Ważne jest, aby produkty do farbowania dostosować do naszych oczekiwań.

Możemy wybierać spośród szamponów, kremów i trwałych farb do koloryzacji. Na półkach znajdziemy również preparaty pochodzenia roślinnego. Z tymi ostatnimi musimy jednak uważać! Naturalne pigmenty mogą bowiem przybrać niechcianą barwę na pozbawionych naturalnego pigmentu pasmach. Szampony koloryzujące są zaś nietrwałe i zmywają się po kilku myciach. Niestety nie pokryją one siwych włosów, więc można je polecić młodym dziewczynom, które chcą zmienić swój wizerunek.

Panie, którym zależy na pokryciu siwizny, powinny rozglądnąć się za trwałymi farbami do włosów. Zazwyczaj na opakowaniu znajdziemy informację o tym, czy produkt pokrywa siwe włosy i jakie odżywcze składniki zawiera oprócz pigmentu. Współczesne farby często nie zawierają amoniaku, za to bogate są w odżywcze olejki lub ceramidy. Dzięki temu nawet po farbowaniu włosy nie są przesuszone, a my oglądamy w lustrze wyraźnie odmienioną siebie.

Jeżeli dobrze czujemy się z siwymi włosami, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ograniczyć stylizację do dobrego cięcia i dbania o ich kondycję. Siwe włosy są zazwyczaj sztywniejsze i mniej podatne na układanie, dlatego warto stosować preparaty wspomagające stylizację. Jeżeli zaś chcemy zneutralizować żółte refleksy, poszukajmy w drogerii płukanki, odżywki lub szamponu, który nada włosom chłodny, srebrzysty ton.

Siwizna u panów nie jest aż takim problemem jak u pań, jednak producenci kosmetyków nie zapominają również o nich. Jeżeli chcemy przywrócić włosom naturalny odcień, możemy wypróbować odsiwiacze dedykowane dla mężczyzn lub preparaty repigmentujące. Powrót do pierwotnego koloru włosów następuje stopniowo, a na rezultaty trzeba trochę poczekać. Atutem odsiwiaczy jest łatwość aplikacji i zdecydowanie bardziej naturalny efekt, niż po użyciu farby.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na farbowanie, czy też zostaniemy przy naturalnym odcieniu włosów, najważniejsze jest, aby były zdrowe i wypielęgnowane, a my czujemy się dobrze ze swoim wyglądem.