Piękne dłonie i dezynfekcja? To możliwe!


Dłonie i paznokcie są naszą wizytówką i nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie dbania o nie. Narażone są na działanie czynników zewnętrznych przez cały rok. Szkodzi im zarówno słońce, jak też mróz, detergenty, a nawet woda i mydło. Obecnie do tej listy możemy dopisać stosowane bardzo często środki dezynfekcyjne, chroniące nas przed zakażeniem koronawirusem. Higiena rąk jest podstawową zasadą bezpieczeństwa w czasach epidemii. Nie zapominajmy jednak, że właśnie teraz, jeszcze bardziej powinniśmy dbać o odpowiednią pielęgnację dłoni i paznokci.

Ochrona dłoni

Środki dezynfekcyjne produkowane są na bazie wysokoprocentowego alkoholu, co wpływa na zmianę PH skóry. Powoduje jej przesuszenie i sprzyja reakcjom alergicznym oraz nasileniu objawów dermatologicznych. Nawet sama woda wpływa znacząco na stan skóry dłoni: im bardziej twarda i gorąca, tym bardziej osłabia barierę ochronną skóry. Dlatego szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na kosmetyki, których używamy do mycia, dezynfekcji i pielęgnacji dłoni. Sięgajmy chętniej po środki w postaci żeli, które nie zawierają twardych cząstek usuwających wierzchnią warstwę rogową naskórka.

Ważne jest dokładne wytarcie rąk po umyciu i nałożenie kremu ochronnego. Doskonale sprawdzą się preparaty z barierą hydrofobową, które wytwarzane są z nierozpuszczalnych w wodzie substancji – takich jak woski i stearyniany. Tworzą one na powierzchni skóry cienki, delikatny film ochronny. Nie wchłaniają się w głąb skóry, dlatego ich działanie jest dłuższe niż kremów pielęgnacyjnych. To ważne szczególnie wtedy, gdy zakładamy rękawiczki gumowe lub lateksowe. Takie szczelne środowisko sprawia, że ręce już po kilkunastu minutach są mokre, a skóra rozmiękczona.

Pielęgnacja skóry dłoni powinna opierać się na emolientach i preparatach zapobiegających nadmiernej utracie wody z naskórka. Warto, by miały wysoką zawartość lipidów, minerałów oraz witamin A i E. Szczególnie intensywnie powinniśmy zadbać o skórę wieczorem, kiedy to możemy zaaplikować dłoniom grubą warstwę kosmetyków i dodatkowo przedłużyć ich działanie, nakładając dodatkowo na całą noc bawełniane rękawiczki.

Pielęgnacja paznokci

Nie sposób oddzielić pielęgnacji dłoni od odpowiedniego zadbania o paznokcie. To one najbardziej przyciągają naszą uwagę. Preparaty dezynfekujące działają niekorzystnie na płytkę paznokci, która staje się bardziej krucha, a skórki mają tendencję do pękania i tworzenia bolesnych zadziorów. Niezależnie od używania bogatych kremów do pielęgnacji rąk, warto stosować specjalne preparaty chroniące i wzmacniające paznokcie.

Sięgnijmy po dedykowane paznokciom odżywki w postaci lakierów i preparatów aplikowanych bezpośrednio na płytkę paznokcia. Mogą z nich korzystać zarówno panie, jak też panowie – bo zazwyczaj są bezbarwne i praktycznie niezauważalne. Za to zauważalny jest efekt ich działania, jeżeli będziemy stosować je systematycznie przez dłuższy czas.

Jeżeli mamy kruche i łamliwe paznokcie, używajmy odżywek wzmacniających. Zawierają one ceramidy i proteiny, które wbudowują się w płytkę sprawiając, że staje się ona twardsza i odporna na łamanie. Warto poszukać odżywek z pyłem diamentowym, który ma właściwości utwardzające. Dla paznokci, które były poddawane osłabiającym zabiegom stylizacyjnym przeznaczone są odżywki regeneracyjne. Mają postać lakieru nadającego paznokciom naturalny połysk lub oliwki pielęgnującej skórki. Zawierają one proteiny jedwabiu, ekstrakty skrzypu polnego, witaminy z grupy B oraz A, E i C odżywiające osłabioną strukturę paznokci. Doskonale na płytkę paznokcia i skórki działa olejek rycynowy. Aplikowany co wieczór wzmacnia paznokcie, nawilża je i odżywia, jest prawdziwą skarbnicą dobroczynnych substancji.

Najważniejsze składniki, na które powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze odżywki to keratyna, wapń i krzem, magnez, żelazo i biotyna – zaopatrujące macierz w siarkę. Wpływają one na wzmocnienie paznokci, przywracają im twardość i połysk, a ponadto chronią je i stymulują ich wzrost. Odżywki do paznokci nie powinny zawierać w składzie szkodliwych substancji, takich jak np. formaldehyd. Mimo, że ma on właściwości bakteriobójcze, może powodować reakcje alergiczne i podrażnienia. Jeżeli zauważymy u siebie jakąś niepożądaną reakcję na kosmetyk, nie stosujmy go dłużej.

Warto wypróbować różne preparaty wzmacniające paznokcie i dowiedzieć się, który będzie dla nas najlepszy, gdyż efekt ich działania może nie być jednakowy u każdego z nas.