Okna idealnie przejrzyste


Mało kto z nas lubi mycie okien, ale gdy słońce coraz częściej zagląda do naszych domów, mobilizujemy się do wielkiego sprzątania. Naszym celem jest super błysk w każdym zakamarku, a największym wyzwaniem czyste szyby bez smug.

Na mycie okien każdy ma swój własny patent i jeżeli się sprawdza, pozostańmy przy nim. Jeśli jednak po skrupulatnym umyciu szyb nadal nie są idealnie przejrzyste, wypróbujmy sprawdzone przez innych sposoby.

Kiedy najlepiej myć okna?

Za mycie okien nie zabieramy się w słoneczny dzień. Promienie słońca nie są sprzymierzeńcem czystych szyb. Sprawiają, że szkło szybko wysycha i z pewnością pozostaną na nim smugi. Nie myjemy okien również w czasie przymrozków. Szkło w niskich temperaturach staje się bardziej kruche i podatne na uszkodzenia. Najlepszą pogodą na mycie okien jest pochmurny, ale suchy dzień.

Jak myć okna?

Ta prosta, ale wyczerpująca praca może być łatwiejsza, jeżeli odpowiednio się do niej zabierzemy. Przygotujmy ciepłą wodę z dodatkiem detergentu, może to być też płyn do naczyń, który doskonale rozpuszcza tłuszcz i zabrudzenia.

Mycie rozpoczynamy od ram, docierając do każdego zakamarka. To w konstrukcji okna najczęściej zbiera się brud. Jeżeli niedokładnie usuniemy zanieczyszczenia z mało widocznych miejsc, po jakimś czasie możemy stwierdzić, że w kącikach zebrała się już grubsza warstwa osadów.

Gdy ramy są czyste, myjemy szyby, aby usunąć brud zarówno z zewnętrznych, jak i wewnętrznych powierzchni. Możemy dodać do wody kilka kropli płynu do płukania tkanin lub gliceryny. Zapobiegnie to szybkiemu osadzaniu się kurzu na umytych szybach. Następnie spryskujemy szyby środkiem w spray`u. Warto sprawdzić różne rodzaje płynów, bo nie wszystkie są jednakowo skuteczne. Dobrze, żeby środek do szyb miał dodatek octu, który doskonale czyści szkło.

Czas na najważniejszą czynność w myciu okien, czyli polerowanie. Możemy w tym celu użyć specjalnej ściągaczki, ale doskonale nadają się do tego również papierowe ręczniki. Sprawdzonym sposobem na uzyskanie idealnego połysku jest wykorzystanie do polerowania gazet (koniecznie miękkich i niekolorowych!) lub nylonowych rajstop. Usuną one z szyb wszelkie smugi. Sprawdzą się też ściereczki z mikrofibry dedykowane do szkła.

Gdy szyby już lśnią czystością, wycieramy parapety. Zewnętrzne po zimie z pewnością pokryte są warstwą brudu, dlatego do czyszczenia możemy użyć silniejszego środka, np. mleczka.

Gotowe!

Aby znaleźć swój własny sposób na idealnie czyste okna – poeksperymentujmy, ale najważniejsze: Myjmy okna wtedy, gdy jesteśmy pełni energii! Wtedy praca pójdzie nam szybciej i nie odczujemy, jak wyczerpująca jest to czynność.