Oczy kredką malowane


Makijaż oczu to nieodzowny element naszego kobiecego wizerunku – zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. Wyraziste spojrzenie, podkreślony kształt oka, czy też ukrycie drobnych mankamentów urody... to absolutne abecadło make-up’u, od którego wszystkie zaczynamy swoją przygodę z makijażem.

Elementem niezbędnym przy malowaniu oczu, oprócz cieni do powiek i tuszu do rzęs, jest kredka.

Jaką kredkę wybrać?

Praktycznie każda kosmetyczna marka ma w swojej ofercie kredki do oczu w różnych wersjach. Popularne kredki w ołówku mają miękki grafit i idealnie nadają się do mało precyzyjnego podkreślenia oka. Dobrze się rozcierają, dzięki czemu uzyskujemy efekt przydymionego spojrzenia.

Jeżeli nie lubimy ostrzenia kredek i zależy nam na bardziej wyrazistej kresce, dobrym wyborem są kredki automatyczne. Wysuwana końcówka jest cienka, a rysowane nią kontury bardziej precyzyjne. Wśród tego rodzaju kredek możemy znaleźć również wodoodporne, szczególnie polecane wtedy, gdy obawiamy się rozmazanych kresek.

Najbardziej precyzyjny makijaż uzyskamy z pomocą płynnego eyelinera. To równocześnie najbardziej wymagający z produktów do wykonania make-up oczu. Posługiwanie się eyelinerem wymaga wprawy i precyzji. Inaczej kreski będą nierówne i zdecydowanie nie poprawią naszej urody.

Wybór kredki zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warto jednak poeksperymentować z różnymi kredkami i sprawdzić, która będzie najlepsza dla stylu naszego makijażu.

Jak malujemy oko?

Technik podkreślania oczu kredką jest wiele, a ich wybór zależy od tego, czy chcemy jedynie delikatnie zaakcentować obrys oczu, czy też grają one pierwszoplanową rolę.

W ciągu dnia sprawdzą się proste kreski pociągnięte wzdłuż linii rzęs. Delikatne podkreślenie oczu wpisze się w proste stylizacje, jest też idealne do pracy. Kreskę możesz wykonać dobrze zaostrzoną kredką i delikatnie rozetrzeć ją pędzelkiem.

Do wykonania popularnej „jaskółki” najlepszy będzie eyeliner. Ten wyrazisty makijaż wychodzi poza kontur oka. Aby był idealny, najlepiej narysować symetrycznie na obu powiekach kropki, w miejscu, gdzie ma się kończyć kreska.

Makijaż typu smokey eyes wymaga kreski roztartej na linii rzęs. Sprawdzą się miękkie, intensywnie czarne kredki w ołówku lub automatyczne. Zarówno smokey eye, jak i makijaż orientalny jest idealną propozycją na wieczór lub imprezę.

Kolorowo?

Kredka do oczu to nie tylko klasyczna czerń. Możemy zaszaleć z kolorami, nawet tymi bardzo wyrazistymi – jeżeli tylko mamy taką fantazję. Makijaż jest również formą zabawy i wyrażenia siebie, dlatego kolorowe kredki mogą nam w tym pomóc.

Nawet w bardziej klasycznym makijażu możemy zamiast czerni użyć ciemnych odcieni szarości, granatu lub brązu. Takie obrysowanie oczu ładnie podkreśli barwę tęczówek.

Jeżeli chcemy „otworzyć” spojrzenie, warto linię wodną (czyli tą powyżej dolnych rzęs) pociągnąć białą lub bardzo jasną kredką. Taka sztuczka sprawi, że oko wyda się większe, a spojrzenie pełne blasku. Pamiętajmy jednak, że kredka musi być miękka i dobrej jakości, aby uniknąć podrażnień oczu i rozmazywania się makijażu.

Sztuka makijażu wymaga wprawy, dlatego nie zrażajmy się niepowodzeniami. Z czasem staniemy się ekspertkami w precyzyjnym rysowaniu kresek i żaden makijaż nie będzie dla nas zbyt trudny.