Niepożądani goście: owady i robaki


Co kryją zakamarki naszych szaf lub – co gorsze! – produkty spożywcze? Często przekonujemy się przypadkiem, przeglądając ich zawartość! W naszych domach mogą mieszkać niechciani lokatorzy, czyli… owady i robaki.

Nawet w najbardziej zadbanym domu (!) mogą pojawić się szkodniki: mole, rybiki, muszki, roztocza, a nawet karaluchy! Niektóre „wprowadzamy” do naszych domów zupełnie nieświadomie z zakupami, inne pojawiają się same – wykorzystując rozmaite szpary, przez które mogą się przedostać, a jeszcze inne… po prostu, znajdują u nas przyjazne dla siebie miejsce. Ciepło, wilgoć, ciemne zakamarki i niewietrzone pomieszczenia sprzyjają rozwojowi insektów!

Co może „zamieszkać” w naszym domu?

Gdy po zimie porządkujemy szafy z ubraniami, upychamy na dnie grubsze i cieplejsze ubrania: swetry, szaliki i czapki, i zapominamy o nich na długie letnie miesiące. Niespodzianka i to nieprzyjemna może nas czekać jesienią... Jeżeli zauważymy na ubraniach malutkie dziurki, białe drobne kuleczki lub z szafy wyleci owad przypominający małą brązowa ćmę – będą to mole ubraniowe. Lgną one do ubrań zawierających wełnę, ale nie gardzą też innymi tkaninami - zwłaszcza tymi, na których mogą znaleźć brud i resztki skóry. Lubią ciepło i dlatego mimo, że żyją tylko w mieszkaniach, mogą latem przemieszczać się w różne inne miejsca.

W kuchennych szafkach (szczególnie w produktach sypkich, takich jak mąka, kasze, suszone owoce, orzechy, bułka tarta, groch i fasola), mogą pojawić się mkliki, czyli mole spożywcze. Cienka siateczka pajęczyny i kilkumilimetrowe larwy są widoczne gołym okiem i niestety świadczą o obecności moli. Takie produkty trzeba jak najszybciej wyrzucić!

W okresie letnim możemy zauważyć też w pobliżu owoców i przetworów owocowych malutkie muszki. Są to muszki owocowe, które są jednymi z najszybciej rozmnażających się owadów na świecie! Zwabia je zapach owoców, ale też ich fermentujące części i resztki spożywcze, nawet te znajdujące się już w koszu na śmieci.

W łazienkach natomiast lubią rozmnażać się rybiki. Są one co prawda nieszkodliwe dla ludzi, ale ich obecność świadczy o tym, że w pomieszczeniu zbiera się wilgoć. Sprzyja im też wysoka temperatura.
Jeżeli mieszkamy w pobliżu restauracji, barów i miejsc przechowywania owoców, możemy być narażeni na pojawienie się karaluchów. Rozwijają się one w ciemnych, ciepłych miejscach, z dostępem do wody, bez której nie mogą przeżyć.

Każdy alergik wie, co to są roztocza. Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki spotykamy z kolei w kurzu, dywanach, materacach, meblach tapicerowanych. Żywią się złuszczonym naskórkiem i u niektórych ludzi wywołują reakcję obronną w postaci kaszlu lub kataru.

Skuteczne sposoby na insekty

Najlepiej jest zapobiegać pojawieniu się niepożądanych szkodników w naszym domu. Nie lubią one światła, świeżego powietrza i suchych pomieszczeń, gdzie nie mają sprzyjających do rozwoju warunków. Stąd pierwszym krokiem w walce z niepożądanymi gośćmi w postaci robaków i owadów jest wietrzenie pomieszczeń.

Gdy jednak zauważymy, że niechciani goście zawitali do naszego domu… Zróbmy przegląd mebli i dokładnie umyjmy detergentem wszystkie półki. Mole nie lubią zapachu lawendy , mięty i cytryny. Możemy w szafach umieścić woreczki zapachowe lub płytki feromonowe. Pamiętajmy, żeby wymieniać te preparaty, gdy zapach się ulotni.

W szafkach kuchennych umieszczamy specjalne płytki-pułapki na mole spożywcze. Produkty sypkie najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach, do których mole nie będą miały dostępu. Warzywa i owoce przechowujmy w lodówce w specjalnej komorze, a te które zaczynają się psuć wynośmy na śmietnik, bo nawet niewielki ślad pleśni lub fermentujący owoc przyciągną muszki owocowe! Jeżeli problem muszek powtarza się, umyjmy dokładnie wszystkie naczynia, w których przechowujemy owoce. Nie zapomnijmy tez o koszu na śmieci.

Rybiki likwidujemy dokładnie uszczelniając w łazience wszystkie szpary, przez które mogą się przedostawać i obniżając temperaturę. Wietrzymy łazienkę i nie dopuszczamy do jej zawilgocenia!

Walka z karaluchami jest ciężka, bo są one odporne na większość trucizn stosowanych przez ludzi. Możemy zastosować mieszaninę boraksu z kwasem salicylowym i dodatkiem cukru, ale jeżeli będzie ona nieskuteczna pozostaje nam pomoc profesjonalistów w dezynsekcji.

Roztoczy całkowicie z naszego domu wyeliminować niestety nie da się, ale możemy zminimalizować skutki ich obecności. Podstawą jest regularne sprzątanie mieszkania i pranie pościeli w wysokiej temperaturze (min. 60 st. Celsjusza). Materace wietrzymy i trzepiemy. Możemy je latem wystawić na słońce, a zimą wymrozić na świeżym powietrzu, bo roztocza nie znoszą zarówno słońca. jak i niskich temperatur. Skuteczne są też preparaty antyalergiczne w sprayu i olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, lawendowy, miętowy czy też pieprzowy. Oprócz tego, że walczą z roztoczami, pozostawiają w naszym domu świeży zapach.

Broń na szkodniki w Twoim domu!

  • spray przeciw molom
  • zapachowe woreczki i zawieszki do szafy
  • pułapki na mole spożywcze
  • preparaty antyalergiczne w sprayu
  • olejki eteryczne
  • detergenty z octem