Męska pielęgnacja bez tajemnic


Pielęgnacja skóry dla pań jest sprawą tak oczywistą, że jedyne nad czym możemy się zastanawiać, to jakiego kosmetyku jeszcze nam brakuje na naszej półce w łazience. Inaczej rzecz ma się z panami, którzy pielęgnację skóry do niedawna uważali wyłącznie za „babską sprawę”. Na szczęście to podejście do pielęgnacji zmieniło się i drogeryjne półki pełne są kosmetyków dedykowanych panom. Zadbany mężczyzna jest nie tylko bardziej atrakcyjny, ale co najważniejsze jego skóra jest wypielęgnowana i – na co zwraca uwagę coraz więcej mężczyzn – wolniej się starzeje.

Jaka jest skóra mężczyzn?

Najważniejszą różnicą pomiędzy damską a męską skórą jest jej grubość. Skóra mężczyzn jest o 25% grubsza niż skóra kobiet. Ma też więcej gruczołów łojowych, a w warstwie rogowej więcej zrogowaciałych komórek. Jest bardziej odporna na uszkodzenia i wolniej się starzeje. Męska cera jest też lepiej dotleniona, a przez grubszą warstwę hydrolipidową mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych.

Za właściwości męskiej skóry odpowiada testosteron, który stymuluje wzrost włosów na twarzy. Mężczyźni mają nawet 15 razy więcej mieszków włosowych niż panie. Rosną one też grubsze, jednak jak wszyscy wiedzą, włosy na głowie mogą też szybciej wypadać powodując łysienie.

Męskiej cerze, tak jak każdej, szkodzą przede wszystkim czynniki zewnętrzne, czyli zanieczyszczone powietrze, promieniowanie słoneczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo codzienne golenie i używanie niewłaściwych kosmetyków może powodować uszkodzenia naskórka.

Jakie kosmetyki dla mężczyzn?

Kosmetyki dla mężczyzn różnią się od damskich nie tylko zapachem, ale przede wszystkim składem. Dostosowany jest on do potrzeb męskiej skóry i działa na główne jej problemy. Ważne, by poznać typ swojej skóry i stosować kosmetyki, które są dla niej przeznaczone. Zwracamy uwagę na to, jak skóra zachowuje się w ciągu dnia, jak też po umyciu i goleniu.

Tak jak w przypadku kobiecej pielęgnacji, również panowie powinni wypróbować, które kosmetyki będą najbardziej im odpowiadać. Jeżeli nie mamy rozeznania w świecie marek kosmetycznych, warto wybrać się na zakupy do drogerii, w której możemy liczyć na fachowe doradztwo kosmetycznych ekspertek.

Jak pielęgnować męską skórę?

Najważniejsze w pielęgnacji jest oczyszczanie. I chociaż w przypadku panów nie zmywamy makijażu, to nagromadzone w ciągu dnia brud i tłuszcz skutecznie zatykają pory i ujścia gruczołów łojowych. Skutkiem są niechciane wypryski i świecąca cera. Do oczyszczenia męskiej skóry najlepiej jest używać delikatnych środków w żelu lub piance. Unikajmy mycia twarzy mydłem w kostce, bo jego PH powoduje nadmierne przesuszenie skóry twarzy.

Męska cera – mimo, że grubsza – łatwo ulega podrażnieniom. Nie służą jej inwazyjne kosmetyki na bazie alkoholu. Dotyczy to szczególnie tłustej cery, gdyż im bardziej będziemy ją wysuszać, tym więcej sebum będzie ona wydzielać. Oprócz codziennego oczyszczania, warto przynajmniej raz w tygodniu użyć peelingu, który złuszczy naskórek i usunie jego zrogowaciałą warstwę. Od razu odczujemy, że skóra stanie się gładsza. Lepiej też wchłonie składniki z kremów.

Odżywienie i nawilżenie skóry to kolejny etap pielęgnacji. Nie pożyczajmy kremów z kobiecej półki! Używajmy tych przeznaczonych dla mężczyzn, ich skład jest dostosowany do męskich potrzeb i typu skóry. Na dzień sprawdzą się lekkie kosmetyki o właściwościach nawilżających, a wieczorem warto zaaplikować krem odżywczy. Panowie o skórze z problemami powinni zwrócić uwagę na to, by kosmetyki nie zatykały porów i nie nasilały występowania wyprysków. W tym przypadku trzeba poszukać produktów dla cery problematycznej i wrażliwej.

Drażniące golenie…

Nie bez znaczenia w męskiej pielęgnacji jest golenie zarostu. Niezależnie od sposobu golenia, ważny jest dobór kosmetyków, które towarzyszą tej codziennej czynności. Źle dobrany krem lub pianka, czy też maszynka mogą spowodować podrażnienie skóry, a nawet reakcje alergiczne. Nie ma lepszego lub gorszego golenia, ale jeżeli używamy jednorazówek, ważne jest, aby faktycznie użyć ich tylko raz! Gromadzą się na nich bakterie, a ostrza szybko tępią się zmniejszając skuteczność i komfort golenia. Jeżeli zaś używamy golarki, ważne jest odkażenie jej przed i po goleniu.

Do golenia używamy pianek, kremów i żeli. Mają one na celu zmiękczenie zarostu, ale też pozostawienie skóry gładkiej i nawilżonej. Ważne jest, aby miały delikatną formułę i nie zawierały podrażniającego alkoholu. Po goleniu zaś możemy zastosować delikatne balsamy lub kremy o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Warto wybierać kosmetyki, które w składzie mają D-panthenol, glicerynę lub alantoinę.

Szukając kosmetyków na „męskich półkach” w drogerii, zwróćmy również uwagę na to, by były dostosowane do wieku. Innych preparatów potrzebuje młoda skóra, a tej w „sile wieku” należy dostarczyć bardziej skoncentrowanych składników odżywczych i regenerujących. Męska pielęgnacja to nie temat tabu! Dlatego dbający o siebie mężczyzna z pewnością zyskuje w oczach kobiety, a i sam czuje się dobrze w swojej skórze.