Kusząca moc zapachów


Lubimy otaczać się mgiełką zapachu… Chcemy, aby idealnie komponował się z naszym wizerunkiem i charakterem… Poszukując zapachu idealnego, warto musimy wypróbować kilka wersji, aby trafić na ten jedyny, niepowtarzalny… na nasz zapach!

Komponowanie perfum kojarzy się z wiedzą tajemną, bo to co znajdujemy w buteleczce na półce w perfumerii jest połączeniem wielu różnych składników, często zupełnie ze sobą nie powiązanych.

Już od dawna ludzie zajmowali się tworzeniem kompozycji zapachowych – początkowo bardzo prostych na bazie roślin, z czasem bardziej wyrafinowanych. Był to żmudny i złożony proces, dlatego dostęp do tych produktów mieli tylko nieliczni. Nawet dziś, kiedy produkcja perfum stała się przemysłem, tworzenie zapachów jest sztuką, której tajniki są pilnie strzeżoną tajemnicą!

Szukając zapachu

Aby odnaleźć się pośród setek różnych zapachów, najprościej odwołać się do podziału na grupy zapachowe: kwiatowe, orientalne, cytrusowe, drzewne, zielone.

  • Zapachy drzewne zawierają nuty drzewa sandałowego, paczuli, cedru. To intensywne, ciepłe zapachy kojarzone ze spokojem i elegancją.
  • Zapachy orientalne wykorzystują aromaty korzenne: woń ambry, kardamonu, balsamów roślinnych i żywic. Są słodkie, ciepłe i bardzo trwałe.
  • Zapachy kwiatowe są najpopularniejszą grupą perfum, łączących w sobie zapach pojedynczego kwiatu lub ich grupy. Często występują w towarzystwie nut owocowych lub orientalnego piżma. Są kobiece i romantyczne.
  • Zapachy cytrusowe składają się z cytrusów, bergamotki, pomarańczy, mandarynki. Są lekkie i orzeźwiające, dodają energii i kojarzą się z ruchem.
  • Zapachy zielone pachną ziołami, miętą, rozmarynem, eukaliptusem, rumiankiem. Są to kompozycje lekkie i orzeźwiające , zachęcają do działania i relaksują.

Jak pachnie zapach

Każda kompozycja perfum składa się z trzech nut zapachowych: głowy, serca i bazy.

Nuta głowy to ta, którą czujemy najpierw, bezpośrednio po otwarciu flakonika. To ona zachęca nas do wypróbowania zapachu. Jest jednak ulotna i utrzymuje się na skórze niecałe pół godziny! Po niej rozwija się nuta serca. To kwintesencja zapachu, jego sedno. Rozwija się na skórze i utrzymuje od kilku do nawet kilkunastu godzin. Nuta bazy ma za zadanie utrzymać trwałość zapachu, utrwala go na skórze i rozwija jego akordy.

Wybieramy zapach

To, jak zapach „rozwinie się” na skórze zależy od jej rodzaju, indywidualnego naturalnego zapachu człowieka, diety, a nawet od pory dnia i roku! Te same perfumy u różnych osób nie będą pachnieć jednakowo…. Zapachy dłużej utrzymują się na skórze tłustej, przy skórze suchej musimy uważać na skłonność do podrażnień po aplikacji perfum zawierających w składzie alkohol.

Wybierając zapach, spryskujemy nadgarstki lub zgięcie łokci, bo tylko tak możemy sprawdzić, jak będzie on pachniał na naszej skórze. Nie kierujemy się pierwszym wrażeniem, lepiej odczekać kilka godzin i wtedy go ocenić.

Pamiętajmy też, że nos jest w stanie rozróżnić tylko trzy, cztery zapachy! Dlatego często w perfumeriach, obok półki z perfumami, znajdziemy pojemnik z ziarnami kawy. Wystarczy ją powąchać, a zapachy, które już próbowałyśmy, zneutralizują się.

Dla kogo zapach?

Wybierając najlepszy zapach dla siebie, często podświadomie kierujemy się swoim charakterem. Perfumy mają przecież być dopełnieniem naszej osobowości.

Elegantki często szukają klasyki, intensywnych, drzewnych zapachów. Dla pań romantyczek, lubiących pastele i zwiewne tiule, idealne będą perfumy kwiatowe. Kobiety przebojowe gustują zaś w zapachach kuszących, cięższych, długo utrzymujących się na skórze. Sportsmenki lubią orzeźwienie, które mogą znaleźć w świeżych, cytrusowych nutach.

Kiedy już kupiłyśmy perfumy, pamiętajmy o kilku zasadach!

  • nie dotykamy ciała dozownikiem (żeby zapach perfum nie zmienił się pod wpływem bakterii mogących przeniknąć ze skóry do flakonika)
  • perfumy aplikujemy w miejscach, gdzie pulsuje krew (tj. za uszami, na nadgarstkach, na szyi, w zgięciach łokci)
  • perfumy przechowujemy w chłodnym miejscu (najlepiej w oryginalnym kartoniku)
  • zapach perfum możemy uzupełnić innymi kosmetykami z tej samej serii zapachowej (np. balsamem do ciała, kosmetykami do kąpieli, dezodorantem)