Jaki wybrać zapach na ciepłe i słoneczne dni?


Zapach to dopełnienie kreacji, kropka nad „I”, powiew luksusu, bez którego niektórzy czują się „nie do końca ubrani”. Ulubione nuty zapachowe mają wprawiać nas w dobry nastrój i samopoczucie, ale i przyciągać uwagę innych. O ile w okresie jesienno-zimowym chcemy być otuleni ciepłymi zapachami, o tyle w cieplejszym czasie wiosenno-letnim stawiamy na orzeźwienie i energię!

Wraz z ociepleniem pogody za oknem, zimowe zapachy korzenne i słodkie powinny ustąpić miejsca tym świeższym, owocowo-kwiatowym. W wiosennych i letnich nutach prym wiodą zapachy czyste, energetyzujące i radosne.

Jakie nuty wybrać?

Nic tak nie orzeźwia w upalny dzień jak cytrusy! Dlatego ich aromat często pojawia się w perfumach i wodach dedykowanych na lato. Cytrusy pozwalają poczuć radość i optymizm. Uwielbiają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Idealnym połączeniem dla cytrusów są subtelne wonie kwiatów. Najczęściej w kompozycjach pojawiają się róże i jaśmin, ale również magnolia, fiołki, orchidee. Są to zdecydowanie nuty świeże i orzeźwiające, często przełamywane trochę cięższymi zapachami orientalnymi – wybieranymi zwykle na wieczorne wyjścia. Kwiatowe nuty bardzo często bywają zaś łączone z bazylią lub miętą. Tak tworzą tzw. linię zapachów zielonych. Po takie perfumy sięgają miłośnicy klasycznych kompozycji zapachowych.

Latem chcemy pachnieć słońcem, morską bryzą, wiatrem we włosach! I tu sprawdzają się tzw. zapachy wodne. Dodają one energii ,jak kąpiel w chłodnej wodzie lub ciepły letni deszcz. Aromat perfum wodnych to świeże kwiaty, subtelna woń cytrusów, często z dodatkiem ambry lub zapachów przypominających ulotną świeżość morskiej bryzy i górskiego powietrza. Przypadną one do gustu wielbicielom zapachów krystalicznych, nowoczesnych i nieprzytłaczających.

Czy wiemy, co kupujemy?

Słowem „perfumy” potocznie nazywamy każdą kompozycję zapachów. Zapach, którym spryskujemy się, to mieszanina różnych składników. Są to olejki zapachowe odpowiedzialne za woń, jaka pozostaje na skórze, oraz rozpuszczalnik w postaci alkoholu, którego zadaniem jest stopniowe uwalnianie aromatów olejków, w zależności od temperatury ciała. Stąd w opisach zapachów spotykamy określenia: nuta głowy, nuta serca i nuta bazy!

W zależności od proporcji olejków zapachowych i alkoholu, rozróżniamy więc flakony perfum, wód perfumowanych, wód toaletowych, wód kolońskich i wód odświeżających. Najbardziej skoncentrowana forma zapachu to perfumy (z fr. parfum), zawierająca od 20% do 43% olejków zapachowych. Każda inna kompozycja to woda:

woda perfumowana (z fr. eau de parfum), edp – zawiera od 10% do 20% olejków
woda toaletowa (z fr. eau de toilette) edt – zawiera od 5% do 10% olejków
woda kolońska (z fr. eau de Cologne), edc – zawiera od 3% do 5% olejków
woda odświeżająca (z fr. eau fraiche) – zawiera tylko 1% do 3% olejków.

Perfumy to produkty zazwyczaj droższe, ale i wyjątkowo trwałe, wydajne i bardzo ekskluzywne. Najbardziej popularne są wody perfumowane, cenione za intensywny i długotrwały zapach. Delikatniejszą wersją zapachową jest woda toaletowa, szczególnie polecana w cieplejsze dni, podobnie jak woda odświeżająca.

Kiedy już wiemy, czym kierować się w doborze wiosennych i letnich zapachów… czas na zakupy! Aktualne promocje zapachów w damiani znajdziesz tutaj >> i tutaj >>