Jak zabrać się za świąteczne porządki?


Lubimy Święta, radosną atmosferę, prezenty i choinkę. To czego absolutnie nie lubimy (chyba w większości?) to świąteczne porządki! Z jednej strony chcemy, aby nasz dom lśnił czystością, ale jeżeli zostawimy porządki na ostatnie chwile, zamiast cieszyć się świąteczną atmosferą, będziemy przemęczeni i magia Świąt nas ominie...

Najlepiej więc zaplanować świąteczne porządki tak, aby wykorzystać na nie wolny czas w ciągu całego przedświątecznego miesiąca!

Do Świąt jeszcze miesiąc…

Zacznijmy porządki od przeglądu szaf. Posegregujmy ubrania, pozbądźmy się tych, w których nie będziemy chodzić. Umyjmy półki, przy okazji sprawdzając, czy pomiędzy ubraniami nie zagnieździły się mole. Umieśćmy w szafie pachnące saszetki, które zapobiegną pojawieniu się niechcianych lokatorów.

Pierwszy tydzień grudnia…

Gdy niepotrzebne rzeczy opuściły już nasz dom, wstępuje w nas energia do działania! Ten tydzień przeznaczmy na umycie ścian, sufitów i kaloryferów. Omiatamy sufit z kurzu, najlepiej szczotką na kiju lub specjalną końcówką odkurzacza. Następnie to samo robimy ze ścianami – jeżeli są one pomalowane farbą zmywalną lub mamy na ścianach tapety, przetrzyjmy je wilgotną ściereczką z użyciem detergentu.

W kuchni i w łazience glazurę myjemy środkami, które usuną tłuszcz, osady i nadadzą im połysk. Doskonale sprawdzą się środki zawierające ocet. Do umycia ścian zastosujmy zaś gąbkę zwilżoną płynem do czyszczenia.

Nie zapominamy o lampach, ramach obrazów, lustrach i kaloryferach. Jeżeli trudno jest nam umyć kaloryfer pomiędzy żeberkami, wykorzystajmy szczotkę do butelek.

Do Świąt zostały dwa tygodnie…

Zabieramy się do czyszczenia mebli, półek, bibelotów. Gruntowne porządki wymagają wyczyszczenia wszystkich elementów wyposażenia wnętrza! Kurz z półek wycieramy miękkimi ściereczkami, używamy też środków do czyszczenia mebli: płynów, mleczek, spray`ów, past. Do czyszczenia mebli wykończonych laminatami sprawdzą się uniwersalne płyny do czyszczenia, a meble lakierowane najlepiej wyczyści płyn do szyb.

W łazience myjemy sanitariaty i armaturę. Najlepsze w tym celu będą żele i płyny usuwające osady z mydła i kamienia wodnego. W kuchni wycieramy szafki z zewnątrz i w środku. Możemy przy tej okazji umyć rzadko używaną porcelanę. Będzie gotowa na świąteczny stół. Rozmrażamy i czyścimy lodówkę. Nie zapominamy o kuchence. Jeżeli mamy kuchenkę gazową, będziemy potrzebowali preparatów rozpuszczających tłuszcz, na bazie sody lub octu. Do elementów stalowych są specjalne preparaty, które nie powodują zarysowań powierzchni. Płyty ceramiczne czyścimy mleczkiem do płyt.

Na mycie okien wykorzystajmy cieplejszy dzień. Jeżeli szyby są pokryte warstwą kurzu, najpierw myjemy je wodą z detergentem, a następnie środkami do szyb. Najlepiej użyć tych w spray’u, a do polerowania – ręcznika papierowego albo ściągaczki. Każdy ma na to swój wypróbowany sposób. Gdy okna są już czyste, wieszamy świeżo wyprane firanki i zasłony. Do prania używamy specjalnego proszku do firan, który nada im biel i zapobiegnie wnikaniu kurzu we włókna.

Już za tydzień Święta…

Najbardziej czasochłonną część porządków mamy już za sobą! Pozostały nam meble tapicerowane i podłogi. Obicia foteli i kanapy odświeżamy specjalnymi piankami lub proszkami do tapicerki. Jeżeli mamy w domu dywany, trzepiemy je i również odświeżamy.

Podłogi drewniane po umyciu wycieramy do sucha i pastujemy. Stosujmy preparaty odpowiednie do danego rodzaju podłogi: panele, płytki, terakota.

Święta tuż tuż…

Gdy już wszystkie miejsca w domu są wysprzątane, możemy zająć się dekorowaniem. Oczywiście najważniejsza jest choinka, ale nie zapominajmy też o innych drobiazgach.

Możemy zmienić wystrój poprzez świąteczne bibeloty, serwetki, świeczki czy też obrus, który przystroi świąteczny stół. W drogeriach przed świętami mamy ogromny wybór ozdób i każdy znajdzie to, co trafi w jego gust.

To już dziś !

Jeżeli nasze przedświąteczne porządki przebiegły według ustalonego planu, pozostaje nam tylko odkurzenie mieszkania i zajęcie się przygotowaniem świątecznych potraw! Wesołych i spokojnych Świąt!