Jak pielęgnować skórę dojrzałą


„Z wiekiem skóra traci sprężystość..” – słyszymy w reklamach. Przekonujemy się o tym patrząc w lustro, w którym widzimy pojawiające się zmarszczki wokół oczu, zmieniony owal twarzy i szarość cery. Z grawitacją nie wygramy! Ale… możemy przeciwdziałać starzeniu się skóry i opóźniać widoczne efekty upływu czasu.

Już po 25. roku życia rozpoczyna się rozpad włókien kolagenowych i coraz mniejsze jest ich ponowne wytwarzanie. Po 30. roku życia proces ten przyspiesza i pojawiają się pierwsze zmarszczki, a już w wieku 45 lat możemy mówić, że mamy skórę dojrzałą. Tempo starzenia się skóry jest procesem indywidualnym i zależy od genów, którymi obdarzyła nas natura. Zależy również od naszego trybu życia i codziennej pielęgnacji skóry.

Jaka jest skóra dojrzała?

Skóra dojrzała to nie typ skóry – jak wrażliwa, tłusta czy sucha – ale jej stan, z którym prędzej czy później wszyscy będziemy mieć do czynienia. Łatwo ją rozpoznać, bo brakuje jej elastyczności, jest sucha, poszarzała i zmęczona.

Przez postępujące zmiany hormonalne i niższy poziom estrogenów i progesteronu, zmniejsza się ilość naczyń krwionośnych i transport tlenu odżywiającego skórę. To powoduje, że skóra staje się poszarzała i traci naturalny, zdrowy kolor. Nie produkuje też dostatecznej ilości kolagenu, przez co zmienia się owal twarzy, opadają kąciki ust i oczu. Słaby metabolizm komórkowy i coraz mniejsza zdolność naskórka do odnowy powodują jej suchość, która przekłada się na coraz bardziej widoczne zmarszczki i bruzdy.

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Za ten złożony proces odpowiedzialne są częściowo geny, w których mamy „zaprogramowane” tempo starzenia się skóry. Na to, jak szybko nasza skóra zestarzeje się, przede wszystkim mają wpływ czynniki zewnętrzne, ale też my sami.

Przez całe życie narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie promieniowania UV, dlatego najszybciej utratę jędrności naskórka zauważamy na twarzy i dekolcie. Miłośniczki opalania i solarium efekty fotostarzenia zobaczą zdecydowanie szybciej, przed 50. rokiem życia.

Na suchość skóry, która zdecydowanie szybciej się starzeje, wpływa nieodpowiednia dieta, uboga w warzywa, a bogata w cukier, za mała ilość płynów dostarczanych organizmowi i niezdrowy tryb życia, jak też niedbała pielęgnacja.

Jak dbać o skórę dojrzałą?

Chociaż na czas, geny i czynniki zewnętrzne nie mamy wpływu, to właściwa pielęgnacja leży w naszych rękach. Przemysł kosmetyczny daje nam do ręki broń, którą możemy użyć w walce z oznakami starzenia.

Najważniejsze dla skóry dojrzałej jest łagodne oczyszczanie. Stosujmy peelingi, które pozwolą nam złuszczyć naskórek i odsłonić jego nowe warstwy. Pozbędziemy się szarej warstwy skóry i rozjaśnimy jej koloryt.

Czysta skóra łatwiej chłonie odżywcze składniki, których dostarczamy jej w kremach i bogatych skoncentrowanych preparatach serum. Dojrzała cera wymaga regularnego nawilżania, nie omijajmy więc w drogeriach kremów z kwasem hialuronowym, zatrzymującym wodę w naskórku.

Dla skóry dojrzałej przeznaczone są kosmetyki z dużą ilością składników odżywczych, kolagenu i peptydów. Dobroczynny wpływ mają na nią witaminy. Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, a przy tym stymuluje produkcję kolagenu. Witamina E – zwana witaminą młodości, hamuje procesy starzenia, działa przeciwzapalnie i utrzymuje nawilżenie skóry. Witamina A, czyli retinoidy wygładza naskórek, złuszcza go, uelastycznia i regeneruje. Kremy z zawartością koenzymu Q10, olejków i ekstraktów roślinnych również doskonale wpływają na odżywienie i ujędrnienie naskórka.

Kupując kosmetyki, sugerujmy się potrzebami naszej skóry. Nie zawsze określenie „+” na opakowaniach jest adekwatne do naszego wieku. Dlatego po kosmetyki do skóry dojrzałej możemy sięgnąć wcześniej niż wskazuje to producent. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż czekać na nieuniknione oznaki starzenia się skóry.