Jak pielęgnować męski zarost?


Jeszcze kilka dekad temu męski zarost – a szczególnie broda – były uważane za mało schludne i nie nosili jej zadbani mężczyźni. Obecnie radykalnie zmieniły się trendy i broda stała się atrybutem męskości i ozdobą, którą chlubią się panowie. Aby zarost przyciągał uwagę i nie szpecił męskiej twarzy, musi być dopasowany do typu urody mężczyzny, a przede wszystkim dobrze wypielęgnowany.

Wraz z modą na brody pojawiły się salony barberskie, w których panowie mogą zadbać o siebie. Salon odwiedzamy co jakiś czas, a celem wizyty u barbera jest głównie stylizacja zarostu. Przy okazji wykonywane są również zabiegi pielęgnacyjne, a wszystko po to, aby zarost był zadbany! Podstawą dobrego wyglądu brody jest również jej codzienna pielęgnacja.

Oczyszczanie

Broda brodzie nierówna, ale generalnie włosy na niej są twardsze niż te na głowie i inaczej reagują na kosmetyki. Podstawowym kosmetykiem do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i pozostałości kosmetyków jest szampon do brody. Zmiękcza on włoski, nawilża je i przygotowuje do dalszej stylizacji. Specjalne szampony do brody są oparte na naturalnych składnikach, a ich konsystencja sprawia, że włosy nie sklejają się i łatwo rozczesują. Podobne do szamponu działanie mają żele do brody. Różnią się one konsystencją i dodatkowo nawilżają włoski.

Pielęgnacja

Posiadacze brody wiedzą, że trzeba ją szczotkować, aby była zawsze ułożona zgodnie z naszym zamysłem, a nie „żyła własnym życiem”. Do szczotkowania brody najlepiej użyć specjalnej szczotki zwanej kartaczem. Regularne szczotkowanie pozwala ujarzmić włosy, a ponadto zapobiega wysuszaniu skóry i reguluje wydzielanie sebum sprawiając, że broda staje się miękka i ma naturalnie zdrowy połysk.

Stylizacja

Absolutnym „must have” dla każdego brodacza są kosmetyki do stylizacji zarostu. Podczas zapuszczania brody spada produkcja sebum, przez co skóra twarzy staje się sucha, a włosy na brodzie twarde i kłujące. Kosmetykiem, w który powinien zaopatrzyć się każdy mężczyzna dbający o brodę jest olejek do zarostu. Zapobiega on podrażnieniom i suchości skóry, a przez to, że dodatkowo zamyka łuski włosów, sprawia że nie wnikają w nie obce zapachy.

Kosmetykiem, który ujarzmia brodę, ale nie stylizuje jej tak jak olejek, jest balsam do brody. Jest to doskonały produkt nawilżający i odżywiający. Może być też bazą do dalszej stylizacji lub doraźnym ratunkiem, gdy musimy poprawić wygląd brody w ciągu dnia.

Najmocniejszym z produktów stylizujących zarost jest wosk, dzięki któremu broda, ale też wąsy są mocno wyeksponowane. Zawiera on w składzie wosk pszczeli, a jego zwarta konsystencja wymaga precyzyjnej aplikacji. Wosk pozwala wystylizować zarost dokładnie tak, jak nam się podoba.

Niezależnie od tego, czy dopiero zapuszczasz brodę, czy jesteś już posiadaczem zarostu – pamiętaj, że ten element męskiej urody wymaga szczególnego traktowania i kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla niej. A w Damiani znajdziesz między innymi kosmetyki do pielęgnacji zarostu firm Barbero, Camelo, AA i L`Oreal.