Jak na dłoni…


Mówi się, że dłonie to nasza wizytówka, bo właśnie na nich najszybciej widzimy zaniedbania pielęgnacyjne i upływ czasu. Dbanie o nie powinno być dla nas czymś tak naturalnym, jak codzienny prysznic. Zadbane i wypielęgnowane będą ozdobą, której nie będziemy ukrywać w kontakcie z innymi osobami.

Co niszczy dłonie?

Skóra na dłoniach – tak jak twarz, jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego właśnie na niej najszybciej widzimy szkodliwe działanie słońca. Promienie UV niszczą kolagen, który jest podporą skóry. Z wiekiem naturalnie spada produkcja kolagenu, ale słońce zdecydowanie przyspiesza ten proces. Często możemy zauważyć na rękach pojawiające się plamy i przebarwienia, które zdecydowanie nie dodają naszym dłoniom urody. To również wpływ działania słońca, ale też efekt starzenia się naskórka.

Nasze dłonie narażone są również na działanie środków chemicznych, których używamy codziennie w domu do czyszczenia i sprzątania. Zmywamy w ten sposób warstwę ochronną skóry i narażamy ją na uszkodzenia i przesuszenie.

Jak myć dłonie?

Niemniej ważna od ochrony dłoni jest higiena, dzięki której zapobiegamy rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Higiena dłoni ważna jest nie tylko w kontekście epidemii koronawirusa, jednak zdecydowanie wzrosła u nas świadomość dbania o nią. Ręce powinniśmy myć często!

Pamiętajmy, że zwykłe opłukanie wodą nie usuwa ze skóry bakterii i wirusów. Musimy myć ręce co najmniej 30 sekund, ciepłą wodą z mydłem. Najpierw wewnętrzne części dłoni, następnie grzbiety, przestrzenie pomiędzy palcami i wokół paznokci. Na koniec kciuki i nadgarstki.

Wybierajmy mydła glicerynowe lub oliwkowe, bo te o zasadowym odczynie niszczą płaszcz lipidowy znajdujący się na naszych dłoniach. Możemy również użyć mydła antybakteryjnego, szczególnie po powrocie do domu.

Jeżeli w ciągu dnia nie mamy możliwości umycia rąk, używajmy żeli antybakteryjnych lub innych preparatów bakteriobójczych. Powszechna w obecnych czasach dezynfekcja dłoni środkami na bazie alkoholu wysusza skórę, dlatego musimy ją szczególnie intensywnie pielęgnować.

Jak pielęgnować dłonie?

Podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym dla naszych dłoni jest krem. Powinniśmy mieć go stale przy sobie i aplikować preparat wielokrotnie w ciągu dnia. Wybierajmy kremy, które zawierają substancje aktywne pomocne w regeneracji naskórka, nawilżające i odbudowujące. Na skórę rąk dobrze działają ceramidy, kolagen, kwasy tłuszczowe i gliceryna zatrzymująca wodę w skórze. Wychodząc na słońce nie zapominajmy o posmarowaniu dłoni kremem z filtrem UV. Taka ochrona jest niezbędna, jeżeli chcemy uniknąć brzydkich przebarwień na skórze.

Ważne jest również dbanie o ręce przy pracach domowych. Przy sprzątaniu i nawet zwykłym myciu naczyń warto używać rękawiczek, aby środki chemiczne nie miały bezpośredniego kontaktu ze skórą. Możemy zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki silikonowe, nitrylowe lub takie przeznaczone do prac domowych wielokrotnego użytku. Dobrze jest jeżeli mają one wewnętrzną wyściółkę ochronną z delikatnego materiału. Zapobiega ona gromadzeniu się wilgoci na rękach.

Sucha skóra dłoni to nie tylko problem estetyczny. Łatwo wtedy pęka, a drobne ranki i szczeliny to prosta droga do różnego rodzaju zakażeń i uszkodzeń trudnych do „naprawy”.

Pamiętajmy, że najważniejszym kosmetykiem pielęgnacyjnym dla dłoni jest krem do rąk. Powinniśmy używać go jak najczęściej, bo każde nasze zaniedbanie… widać, jak na dłoni.