Farbowanie włosów w kilku prostych krokach


Kiedy mamy ochotę na zmianę koloru włosów, czy też zlikwidowanie pojawiających się siwych pasm, zastanawiamy się: fryzjer czy farbowanie w domu? Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Warto więc dowiedzieć się, co będzie dla nas najlepsze.

Jeżeli chcemy radykalnie zmienić kolor włosów (np. z ciemnych włosów na blond), taki zabieg wiąże się z dekoloryzacją. Lepsza w tym wypadku będzie wizyta u fryzjera, który użyje środków dostosowanych do kondycji naszych włosów i dobierze najbardziej dopasowany do naszych oczekiwań kolor farby.

W domowych warunkach możemy zaś spokojnie odświeżyć lub delikatnie zmienić odcień włosów. Na rynku jest ogromny wybór produktów do koloryzacji i w zależności od tego, do jakiego zmierzamy efektu, możemy wybrać odpowiedni dla siebie.

Krok pierwszy: Wybierz kolor

Kupując farbę w drogerii, najlepiej mieć już wybrany odcień. Sugerowanie się zdjęciami modelek na farbach może skończyć się zakupem zupełnie niepasującego do nas koloru! Pamiętajmy też, że zazwyczaj kolor nałożony na włosy będzie ciemniejszy niż sugerowany na opakowaniu. Dotyczy to szczególnie odcieni blond.

Dopasujmy przy tym „nowy” kolor do naszej karnacji. U szatynek i blondynek z jasną cerą sprawdzają się chłodne odcienie farb: popielate blondy, mahoń, czerń z nutą fioletu. Paniom o ciepłym kolorycie cery dobrze będzie w ciepłych odcieniach blondu, miodowym, miedzianym i złocistym brązie.

Krok drugi: Wybierz farbę

Farbę wybieramy w zależności od tego, czy ma być to chwilowa zmiana koloru, czy też chcemy, aby nowy kolor pozostał z nami na dłużej. Najmniej trwałe są szamponetki, które zmywają się po 6-8 myciach. Bardziej trwałe są szampony i kremy koloryzujące, które zmywają się po około 28 myciach. Zazwyczaj nie zawierają one amoniaku, są więc łagodne dla włosów. Pokrywają pojedyncze siwe włosy, a spłukując się nie pozostawiają odrostów.

Radykalną zmianę koloru i 100% pokrycie siwizny zapewniają zaś farby zawierające amoniak. W trakcie koloryzacji łuski włosa są rozchylane, a pigment wnika głęboko w strukturę włosów. Farba nie spłukuje się, ale konsekwencją takiej koloryzacji są odrosty.

Krok trzeci: Stosuj instrukcję

Do każdego produktu do koloryzacji dołączona jest instrukcja, którą należy przeczytać przed użyciem farby. Jest to o tyle ważne, że produkty mają różny czas działania i sposób nałożenia. Mogą też być zalecane do aplikacji na suche lub mokre włosy. Przestrzegajmy zaleceń producenta, aby efekt farbowania był zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Przed nałożeniem produktu na włosy, warto zrobić próbę uczuleniową – szczególnie, jeżeli używamy jakiejś farby po raz pierwszy. Farbę należy zużyć zaraz po wymieszaniu składników, najlepiej w ciągu 10 minut.

Zasada farbowania włosów jest prosta: najpierw farbujemy odrosty, a następnie (po czasie zalecanym przez producenta) całe pasma. Aby równomiernie pokryć farbą wszystkie kosmyki, dzielimy włosy na sekcje i nakładamy na nie preparat specjalnym fryzjerskim pędzelkiem. Nie przykrywamy włosów z nałożoną farbą czepkiem,czy też ręcznikiem, aby składniki koloryzujące prawidłowo utleniły się na włosach.

Krok czwarty: Poproś o pomoc

Domowe farbowanie, szczególnie długich włosów może być uciążliwe dla jednej osoby. Warto poprosić kogoś o pomoc, bo każdy nie pokryty farbą kosmyk będzie po spłukaniu farby widoczny.
Jeżeli nie mamy nikogo do pomocy, możemy posłużyć się metodą dwóch lusterek i farbować włosy, patrząc na swoje odbicie w lustrze umieszczonym za sobą.

Krok piąty: Pielęgnuj włosy

Do każdego opakowania farby dołączona jest odżywka przeznaczona do stosowania bezpośrednio po koloryzacji. Nie ignorujmy tego zalecenia! Taki preparat ma bardziej skoncentrowaną formułę niż odżywki stosowane na co dzień. Zamyka on rozchylone łuski włosów, nadaje im miękkość i połysk, chroni też kolor. Do niektórych farb dołączona jest druga odżywka, którą należy nałożyć po zalecanym od koloryzacji czasie. Zazwyczaj są to dwa tygodnie.

Aby przedłużyć efekt koloryzacji warto do codziennej pielęgnacji używać szamponów i odżywek przeznaczonych do włosów farbowanych. Takie kosmetyki zawierają filtry UV i składniki chroniące kolor.

Po farbowaniu włosy często są przesuszone i bardziej łamliwe niż wcześniej. Dlatego raz w tygodniu zastosujmy intensywnie regenerującą maskę z gliceryną, witaminą E i olejkami roślinnymi. Dla lepszego efektu możemy włosy owinąć ręcznikiem i lekko podgrzać suszarką. Wtedy łuski rozchylą się, a aktywne składniki maski wnikną we włosy. Efektem będą odżywione, błyszczące, zdrowe włosy… w pięknym kolorze!