EDP, EDT… co oznaczają?


„Zapach jest językiem, który nie potrzebuje słów” – tak stwierdził Jacques Polge, perfumerzysta marki Chanel. Perfumy, któż ich nie kocha? Nie potrafimy bez nich żyć! Zapach perfum pamiętamy, jak ludzkie twarze! Ale czy wiecie, co oznaczają skróty EDP czy EDT na etykietach Waszych ulubionych zapachów?

Perfumy
To najbardziej skondensowana forma zapachu. Zawierają około 30-40% olejków zapachowych, rozpuszczonych w 90-96% alkoholu. Wysokie stężenie olejku wymaga bowiem mocnego, czystego alkoholu. Perfumy są bardzo trwałe, należy używać ich z umiarem.

Woda perfumowana (eau de parfum, parfum de toilette)
O każdej, poza perfumami, mieszance esencji zapachowej i alkoholu mówi się „eau”, czyli woda. Zawiera 10-15% olejków rozcieńczonych w 80-90% alkoholu. Woda perfumowana określana jest skrótem EDP.

Woda toaletowa (eau de toilette)
To mieszanka 5-10% olejków zapachowych, rozcieńczonych w 60-85% rozpuszczalnika. Określana skrótem EDT. Idealna forma zapachowa na dzień powszedni i do pracy.

Woda kolońska (eau de cologne)
Zawiera 3-5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 80% alkoholu. Określana jest skrótem EDC.

Woda odświeżająca (eau fraîche)
Zawiera do 1-3% olejków rozcieńczonych w 70-80% alkoholu. Ta forma zapachu sprawdza się wiosną i latem, kiedy wolimy pachnieć delikatniej.