Dermokosmetyki na szczególne potrzeby skóry


Chcąc wybrać kosmetyki najlepiej dopasowane do potrzeb naszej skóry, zastanawiamy się czy dermokosmetyki są właśnie tym, czego szukamy. Na drogeryjnych półkach pojawia się ich coraz więcej i kupujemy je, często nawet nie bardzo orientując się… kiedy i jak je stosować?

Czym są dermokosmetyki ?

Dermokosmetyki to nazwa szczególnego rodzaju produktów, które nie są lekami, a jednocześnie są „czymś więcej” niż preparatami kosmetycznymi. Powstały z myślą o szczególnych potrzebach skóry, najczęściej z problemami dermatologicznymi: dla osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, trądzikiem, przesuszeniem i nadwrażliwością.

Dermokosmetyki zawierają aktywne składniki na konkretne problemy skóry, dzięki czemu wspomagają stosowaną już terapię farmakologiczną. Działanie tych aktywnych składników jest badane w laboratoriach i wielokrotnie testowane. W pracach nad nimi firmy kosmetyczne korzystają z nowoczesnego zaplecza medycznego i współpracują z dermatologami i naukowcami.

Co działa w dermokosmetykach?

Lista składników w dermokosmetykach jest stosunkowo krótka, a doskonale dobrane formuły wzajemnie się uzupełniają. W zależności od potrzeb skóry, działają one kojąco, przeciwzapalnie, nawilżająco, złuszczająco, antyoksydacyjnie lub ochronnie.

Znajdziemy w nich kwas hialuronowy o działaniu nawilżającym, złuszczający mocznik, czy też witaminy i różnego rodzaju kwasy. Składniki dobierane są w możliwie najlepszej formie i stężeniach. Często opierają się na wodach termalnych, które są dla nich doskonałą bazą o działaniu kojącym i przeciwzapalnym.

Dla kogo dermokosmetyki?

Po dermokosmetyki sięgamy, gdy dotykają nas problemy dermatologiczne lub alergia na wcześniej stosowane preparaty. Jesteśmy też coraz bardziej świadomi tego, jakie potrzeby ma nasza skóra. Chętnie kupujemy kosmetyki marek badających swoje produkty laboratoryjnie i bazujących na sprawdzonych składnikach. Ważna dla nas jest też, jak najmniejsza ilość konserwantów i barwników.

Dermokosmetyki jako produkty dedykowane dla konkretnych potrzeb skóry powinny być używane zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli dobierzemy je niewłaściwie, nie przyniosą oczekiwanych efektów. Warto też skład takich preparatów skonsultować z dermatologiem, jeżeli nasza skóra wymaga specjalistycznej pomocy.

Firmy dermokosmetyczne mają w swojej ofercie również preparaty dla dzieci, na słońce lub przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry. Atutem takich kosmetyków jest ich skuteczność, jak też zawartość przebadanych składników. Jeżeli będziemy używać ich regularnie, zauważymy poprawę wyglądu i kondycji naszej skóry.